Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

SYNLAB Eesti laborites eelmisel aastal analüüsitud kolesterooli proovid näitavad, et kolesteroolitase on üle normi enam kui pooltel Eesti inimestel. Samal ajal kui liigne LDL-kolesterool põhjustab tervisehädasid, on kolesterool eluks vajalik aine. Kolesterool aitab toota hormoone, D-vitamiini ja toidu seedimises osalevaid sapphappeid. SYNLABi laboriarst selgitab, mis vahe on „heal” ja „halval” kolesteroolil ning kui sageli peaks kolesteroolitaset kontrollima.

SYNLAB meditsiinilabori statistika näitab, et 57% kõikidest eelmisel aastal teostatud kolesterooli analüüside tulemustest olid üle soovitusliku nn normväärtuse. “Siiski ainult kolesterooli taseme põhjal ei ole võimalik täpselt hinnata südame-veresoonkonnahaiguste riski. Selle kõrval on oluline veeniverest määrata ka LDL- ehk „halb” kolesterool ning HDL- ehk „hea” kolesterool, samuti arvutuslik mitte-HDL kolesterool ning triglütseriidid,” lausus SYNLABi laboriarst dr Anneli Raave-Sepp.

Arsti sõnul ei anna kõrge LDL-kolesteroolitase ühtegi ettehoiatavat sümptomit ning just sel põhjusel nimetatakse seda vaikseks tapjaks – kõrge LDL-kolesterooli taseme esimene n-ö sümptom on tihtilugu infarkt või insult.

„Kolesterool on eluks hädavajalik aine, mis aitab toota suguhormoone, D-vitamiini ja toidu seedimises osalevaid sapphappeid. Kahjuks on aga paljude inimeste veres seda liiga palju. Liigne LDL-kolesterool ladestub arterite seintele, mille tulemusena arterid kitsenevad, verevool halveneb ning ühel hetkel peatub, sest tekib tromb. Kui see juhtub südame veresoontega, on tulemuseks tugev valu rinnus, halvimal juhul südamelihase infarkt või insult,” selgitas SYNLABi laboriarst.

Lisaks ebatervislikule toitumisele mõjutavad kolesteroolitaset veel suitsetamine, vähene füüsiline aktiivsus, ülekaalulisus, alkoholi tarbimine, diabeet, kilpnäärme alatalitus. Mõnede inimeste puhul on kõrge LDL-kolesterooli tase geneetiline ehk pärilik.

Kõrge kolesteroolitase võib viia südame- ja veresoonkonnahaiguste tekkeni

Kuigi Eesti inimeste kolesteroolitase on viimaste aastatega pisut paranenud, on endiselt südame- ja veresoonkonnahaigused Tervise Arengu Instituudi andmetel kõige sagedasem surmapõhjus Eestis, moodustades 46% meeste ja 64% naiste suremusest. Kõrge kolesteroolitase koos kõrgenenud vererõhu, ebatervisliku toitumise, rasvumise, vähese liikumise, suitsetamise ja diabeediga on omakorda olulised südame- ja veresoonkonnahaiguste riskitegurid.

SYNLABis eelmisel aastal teostatud kolesterooli analüüsidest oli 60% naistest ja 52% meestest kolesteroolinäit üle rahvusvaheliselt südamearstide poolt kokku lepitud soovitusliku väärtuse. Vanusegrupis 56-65 eluaastat on naistel kolmandiku võrra kolesteroolitase kõrgem kui samas vanuseklassis meestel. „Seega müüt, et kõrge kolesteroolitase kimbutab vaid keskealisi ja ülekaalulisi mehi, ei pea paika,” nentis dr Raave-Sepp.

Vere kolesteroolisisaldust tasub arsti sõnul kontrollida paari aasta tagant alates 20. eluaastast. „Eriti oluline on kolesteroolitaset regulaarselt kontrollida vähemalt kord aastas riskigruppi kuuluvatel kaasnevate haigustega inimestel, näiteks diabeetikutel või kõrge vererõhuga, südamehaiguste ja metaboolse sündroomiga inimestel,” tõi dr Raave-Sepp välja.

Kõrget LDL-kolesteroolitaset saab dr Raave-Sepa hinnangul efektiivselt mõjutada nii tervislike eluviiside kui ka ravimitega. Kui kolesteroolitase ei ole väga kõrge, on seda võimalik efektiivselt ka toitumise ja elustiili muutmisega reguleerida.

Verest saab mõõta ja arvutada viit kolesteroolidega soetud näitajat:

  • Kolesterool, mille tase soovituslikult peaks olema alla 5 mmol/l.
  • HDL- ehk „hea” kolesterooli piisav sisaldus veres vähendab südame-veresoonkonnahaiguste riski, sest see aitab pisut vähendada LDL-kolesterooli taset veres.
  • LDL- ehk „halva” kolesterooli näitaja peaks täiskasvanud inimesel, kellele ei ole määratud kolesterooli alandavat ravi, jääma alla 3 mmol/l. Ravi saajatele on seatud ravi eesmärgid ja ka teised LDL-kolesterooli väärtused.
  • Mitte-HDL kolesterool on arvutuslik parameeter, mille väärtuse saamiseks lahutatakse üldkolesteroolist HDL-kolesterool. Näitaja peegledab LDL-kolesterooli kõrval teiste otseselt mitte mõõdetavate ateroskleroosi teket soodustavate kolesteroolide taset veres
  • Triglütseriidide kõrge tase suurendab LDL-kolesterooli veresooni kahjustavat toimet ning nad mõjuvad koos kahjulikult ka südamelihase rakkude tööle.

Viimased uudised