Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kaitseväe pilt.

Sel nädalal saabus Eestisse Briti lahingugrupp 2 Rifles toeks riigi kaitsejõududele ja Euroopa julgeoleku kindlustamiseks.

Eesti ja Ühendkuningriigi vahel sõlmitud kahepoolse lepingu alusel kuueks kuuks Eestisse missioonile saabunud taktikaline operatiivüksus vahetab siin välja Kuningliku Tankirügemendi.

Suurbritannia ja Eesti peaministrite poolt juuni alguses väljakuulutatud kahepoolse lepingu eesmärk on tugevdada Eesti ja Ühendkuningriigi suhteid, süvendada koostöövõimet, seista vastu vaenlase ohule ja näidata üles Euroopa solidaarsust.

„Edu võtmeks praeguses, uues ja keerulises julgeolekuolukorras on tihe ja hästi toimiv koostöö liitlastega, mida illustreerib hästi Briti vägede viibimine Eestis. Meie väed on saanud teineteiselt väga palju õppida ja meil on hea meel võtta Eestis vastu Briti 2 Rifles lahingugrupp. Ühendkuningriigi initsiatiivi ja otsustavat tegutsemist piirkonna kaitsepositsiooni tugevdamisel hinnatakse Eestis väga kõrgelt,” ütles kaitseminister Kalle Laanet.

2 Rifles lahingugrupp on kergejalaväe lahingüksus, mis koosneb kolmest jalaväekompaniist, tuletoetuskompaniist ning selle juurde kuuluvast suurtükiväe-, inseneri-, logistika- ja meditsiinilisest tugielemendist. Kergejalaväe lahingüksused on hea manööverdatavusega lahingujõud, mis on kasutatavad mistahes tüüpi maastikul ning millel on nii luure-, snaipri- kui ka tankitõrjevõimekust.

Lahingugrupp integreeritakse täies mahus Eesti 2. jalaväebrigaadi koosseisu ja selle õpe järgneva kuue kuu jooksul hõlmab Balti riike, Poolat ja Soomet. Õppe kõige olulisemaks eesmärgiks on koostalitlusvõime, paindlikkuse ja kõrge valmisoleku saavutamine. Lahingugruppi toetab suve jooksul Ühendkuningriigi lennuvägi Ämari lennubaasis paiknevate Chinooki helikopteritega.

Uus lahingupataljon vahetab välja Kuningliku Tankirügemendi, mis lahkub Eestist pärast üheksa kuud kestnud missiooni, mille eesmärk oli tugevdada NATO kohalolekut idatiival. Briti vägede missiooni pikendati 2022. aasta veebruaris, kui Briti peaminister teatas, et Ühendkuningriik kahekordistab oma kohalolekut Eestis. Kuninglik tankirügement, mille koosseisu kuulus suurema osa missiooni ajast ka Prantsuse kompanii, osales muu hulgas sellistel õppustel nagu Winter Camp, Iron Spear, Bold Axe ja Siil 2022. Lisaks osalesid nad ühiskondlikes projektides, sealhulgas Tartu jäähalli ja viljapuuaia rajamisel, ning võõrustasid NATO alliansi võtmeliikmete visiite ajal, mil Eesti julgeolek on Euroopa naabrite jaoks ülimalt tähtis.

2 Rifles lahingugrupp saabus sõjaväelennukitega oma kodubaasist Põhja-Iirimaalt pärast kolm kuud kestnud õppuseid Keenias, millega valmistuti käesolevaks missiooniks. 2 Rifles on üks pataljon Rifles laskurkorpusest, Briti armee suurimast jalaväerügemendist, mille hiljutine operatsioonikogemus hõlmab Afganistani, Iraaki ja Sahara-tagust Aafrikat.

CABRITi ülema kolonel Dai Bevani kommentaar: „2 Rifles lahingugruppi saabumine operatiivse taktikalise üksuse ülesannetes on järjekordne näide Ühendkuningriigi toetusest Eestile ja panusest piirkonna julgeolekusse. See lahingüksus on väga hea väljaõppega ja operatiivse manööverdatavusega ning see suurendab oluliselt kaitsevõimet. Lahingüksus on kogunud tuntust oma võitlejate professionaalsuse poolest ning on eeskätt kasulik just lähilahingutes. Meile on suur au ühendada jõud koostöös Eesti Kaitseväega, NATO-ga ja muude partneritega selles piirkonnas.“

Viimased uudised