Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Prantsuse kaitsejõud

Täna hommikul kell 10 Prantsuse aja järgi startisid neli Mirage 2000-5F lennukit Luxeuil Saint-Sauveur 116 lennubaasist, et jõuda Balti riikide õhuruumi. Pärast kahe ja poole tunni pikkust lendu maandusid neli hävitajat Amari lennubaasis Eestis.

See pikalt kavandatud lähetamine on osa tõhustatud õhupolitsei (NATO enhanced Air Policing, eAP) programmist. 2014. aastal loodud eAP eesmärk on tugevdada NATO poolt selles piirkonnas alates 2004. aastast läbiviidud õhupolitseimissioone.

Osalemine eAP-s põhineb vabatahtlikul alusel liitlaste vahelise rotatsiooniprotsessi kaudu. Seoses Venemaa rünnakuga Ukrainale toodi Prantsusmaa kohustust selles NATO alalise operatiivmissioonis 15 päeva võrra ettepoole.

Belgiat asendades on Prantsusmaa 15. märtsist kuni 1. augustini 2022 Eestis Ämaris valmisolekus 4 M2000-5-ga.  See on Prantsusmaa 8. osalemine ja kolmas lähetamine Eestis pärast 2018. ja 2020. aasta lähetusi.

See kohandatud ja täiustatud seade aitab kaasa Atlandi alliansi heidutus-, kaitse- ja mitte-eskaleeriva positsiooni tugevdamisele selle idaserval. See illustreerib Prantsusmaa pühendumust NATO liikmesriikide kaitsemissioonidele. See aitab kaasa strateegilise solidaarsuse tugevdamisele alliansi liikmesriikide vahel. Osaledes Eestis eAP-missioonil, aga ka eFP-missioonil – tugevdatud esiplaanilolek – järgib Prantsusmaa oma pühendumust ja näitab, et ta on usaldusväärne, usaldusväärne ja ühtne partner.

Viimased uudised