Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: n-ltn Aleksander Espenberg

Esmaspäeval, 15. aprillil sõitsid Tallinnast Miinisadamast välja 13 Eesti ja liitlasriikide sõjalaeva, et ühiselt miinitõrjeoperatsiooni Open Spirit 24 raames leida ja kahjutuks teha ajaloolisi lõhkekehi Eesti vetes.

„Lisaks merealade turvalisemaks tegemisele ja realistliku väljaõppe võimalusele panustab Open Spirit laiemalt Eesti ja NATO heidutushoiakusse. Miinitõrje on Läänemeres üks võtmeülesandeid mereteede avatuna hoidmisel, et tagada liitlasabi saabumine. Open Spiritiga näitame, et oleme koos liitlastega kohal ja suudame keerukates tingimustes lõhkekehi avastada ja kahjutuks teha,” ütles Open Spirit 24 sihtgrupi ülem kaptenleitnant Ott Laanemets.

Open Spirit 24 toimub Eesti territoriaalmeres ja majandusvööndis 15-26. aprillini. Operatsioonil osaleb 14 laeva, 11 kaldal baseeruvat tuukri ja allveeroboti meeskonda ning kokku üle 700 liitlas- ja partnerriigi ning Eesti mereväelase. Kokku on osalejaid 16 riigist, nende hulgas ka Rootsi ja Soome miinijahtijad.

Open Spirit 24 on Soome mereväe jaoks märgiline sündmus, kuna nende laev on esimest korda osa NATO kiirreageerimisjõududest, kuuludes NATO 1. alalisse miinitõrjegruppi. „Me oleme varemgi koos NATO 1. alalise miinitõrjegrupiga miine jahtinud, kuid seilates nüüd Open Spiritil NATO lipu all, on see meie jaoks kahtlemata ajalooline sündmus,” ütles Soome miinijahtija Vahterpää komandör vanemleitnant Henri Savisaari.

Rootsi merevägi, kes on toetanud Eesti mereväge alates 1994. aastast ajalooliste lõhkekehade puhastamisel oma vetest, osaleb tänavusel operatsioonil esimest korda NATO liikmesriigina. „Rootsi on peaaegu igal aastal nendel operatsioonidel osalenud ja meil on hea meel seda traditsiooni nüüd alliansi liikmena jätkata. Samas ei tasu unustada operatsiooni praktilist väärtust, mis seisneb päris lõhkekehade otsimises ja kahjutuks tegemises – see on miinijahtija jaoks asendamatu tegevus ja kogu laeva meeskond on selleks igakülgselt valmis,“ ütles Rootsi miinijahtija Ulvön komandör kaptenmajor Andreas Holmqvist.

1995. aastal alustati Balti riikide koostööd operatsioonil Baltic Sweep, mis 1997. aastaks arenes miinitõrjeoperatsiooniks Open Spirit. See iga-aastane operatsioon toimub rotatsiooni korras Eestis, Lätis või Leedus. Eestis toimus Open Spirit viimati 2021. aastal, esmakordselt aga 1998. aastal.

Viimased uudised