Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Peaminister Kaja Kallase sõnul on Eesti pikaajalise võlakirja neljaprotsendiline intress kõigile halvaks üllatuseks. Valitsus eeldas Kallase sõnul, et intressimäärad kasvavad, kuid mitte 32 korda.

„See ongi meeletu kasv, aga mis ma oskan öelda. See on fakt, et need intressimäärad tõusevad, sest inflatsioon on ka suur. See oli üsna ettenähtav, et nad tõusevad, muidugi mitte, et nad nii palju tõusevad. Ma arvan, et see on halvaks üllatuseks kõigile,” ütles Kallas.

Kallase sõnul tuleb uute eelarvete koostamisel arvestada tõusnud intressidega. „Juba eelmine kord me arvestasime sellega, et laenud, kõikvõimalikud võlakohustused, kõik lähevad ju kallimaks. Seda tuleb arvestada, et see on üks suur kuluartikkel, mis tuleb juurde,” rääkis Kallas.

Neljapäeval selgus, et Eesti miljardi euro suuruse 10-aastase võlakirja kupongi intressimääraks kujunes neli protsenti. Kaks aastat tagasi emiteeritud 1,5 miljardi euro eest tuli toona maksta kupongi intressimäära 0,125 protsenti, vahendab ERR.

Rahandusministeeriumi eelarvepoliitika asekantsleri Sven Kirsipuu sõnul on Eesti pikaajalise laenu neljaprotsendilise intressi taga Venemaa sõda Ukrainas ja üldine majanduskeskkonna muutus ning paljud investorid ei olnud enam Balti riikide võlakirjadest huvitatud.

Eesti Panga hinnangul võib jätkuvalt puudujäägis eelarve ja intressimäärade tõus kergitada riigilaenult makstavaid intresse mõne aastaga mitmesaja miljoni euro võrra aastas. Tuleva aasta eelarves on laenude teenindamiseks ette nähtud umbes 100 miljonit eurot.

Viimased uudised