Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Eesti valitsus harjutas täna neljapäeval, 1. detsembril kriisiõppusel tegutsemist olukorras, kus pole piisavalt elektrit kogu riigi vajaduste katmiseks.

Peaminister Kaja Kallase sõnul valmistub riik pidevalt erinevateks ohustsenaariumiteks, praegu  on teravalt päevakorras elektrivarustusega seonduv. „Eesti suudab toota ise enamiku vajaminevast elektrist ja meil on head ühendused nii Soome kui Lätiga. Samas peame valmis olema varem mõeldamatutena tundunud mustadeks stsenaariumiteks, olgu nendeks erakorralised loodusolud, õnnetused või sabotaaž,“ ütles ta.

Õppusel lähtus valitsus stsenaariumist, kus Venemaa ühendab oma elektrivõrkudest lahti Eesti, Läti ja Leedu ning Baltikum alustab ühinemist Mandri-Euroopa sünkroonalaga. Selle tulemusel tekib Põhjamaades laiem elektri defitsiit ning nõrk tuul, tehnilised rikked ja piiratud import tekitavad olukorra, kus elektrist ei piisa kogu riigi vajaduse katmiseks.

„Olukorras, kus kõigile inimestele ja ettevõtetele elektrit ei jätku, on esmatähtis kokkuhoid. Oleme Ukrainas näinud, et koos pingutades ja partnerite abiga saab riik hakkama,“ rääkis Kallas. „Oluline on iga inimese ja ettevõtte enda valmisolek, olgu selleks vajaliku toidu- ja joogivaru, elektrigeneraatori, kriisiplaanide või taskuraadio olemasolu,“ lisas ta.

Õppusel andsid ministrid ülevaate oma valitsemissala valmisolekust, tegevustest ja kokkuhoiukohtadest  ning arutasid koostööd nii riigi sees kui piiriüleselt. Lisaks said ministrid ülevaate elanikkonna teavitusest, käitumisjuhistest ja õiguslikust raamistikust kriisi ajal.

Mõned päevad enne valitsuse õppust viis riigikantselei läbi arutelu partnerasutustega, kus kaardistati kitsaskohad ja koostöövõimalused olukordades, kui elektrienergiat on piiratult. Riigisekretär Taimar Peterkopi sõnul on erasektori valmisolek kriisideks järjest parem ja mida põhjalikumalt koos valmistuda, seda tugevam on riik keerulisel ajal.

Riigikantselei viib valitsuse kriisiõppusi läbi regulaarselt, et testida ja harjutada valmisolekut võimalikeks ohuolukordadeks.

Viimased uudised