Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Käimas on Euroopa Parlamendi valimiste valimisnädal. Riik saatis Euroopa Parlamendi valimiste eel välja 885 365 teabelehte, kus kirjas valimistega seotud info, sealhulgas hääletamisruumide asukohad. 825 198 lehte saadeti e-posti ja 60 167 paberkirja teel.

Siseministeeriumi rahvastiku toimingute osakonna juhataja Enel Pungas märkis, et valdav osa teabelehti saadetaksegi e-kirjaga. „Saatmise aluseks on esmalt valija isikukoodipõhine eesti.ee meiliaadress. Kui see on igapäevaselt kasutatavale e-posti aadressile suunamata, siis saadetakse teabeleht rahvastikuregistrisse märgitud e-maili aadressile. Juhul kui valijal pole oma isiklikku e-posti aadressi märkinud, saab ta teabelehe paberkirjaga registris märgitud postiaadressil.”

E-kirjaga edastab isikukood@eesti.ee aadressile teabelehed Riigi Infosüsteemi Amet (RIA). „RIA edastas inimestele möödunud nädalal ligi 817 000 elektroonset teabelehte. Juhul kui valija pole tänaseks teabelehte oma isiklikule e-mailile saanud, soovitame tal kontrollida oma isikliku postkasti spämmikausta või logida eesti.ee’sse ja vaadata oma riiklikku e-postkasti,” ütles RIA personaalriigi osakonna juht Kai Kallas. E-kirjade kohalejõudmine sõltub isiku rämpsposti seadistustest ja iga e-maili teenusepakkuja enda seadetest ning nende muudatustest. Küll on aga alati isikukood@eesti.ee aadressile saadetud e-kirjad kindlalt ja turvaliselt kättesaadavad eesti.ee portaalis asuvas postkastis.

Valimiste teabelehel on kirjas üldine info hääletamisõiguse kohta ja hääletamisruumide asukohad valija elukohajärgses omavalitsuses või Tallinna linnaosas. Kui inimese elukoha andmed rahvastikuregistris puuduvad täielikult ja teda ei ole sel põhjusel valijate nimekirjas, ei ole tal võimalik valimistel osaleda. Selleks, et oma hääl siiski anda, tuleks elukoht kiiresti kohaliku omavalitsuse poole pöördudes registreerida. Võimalik on kasutada ka mugavat e-teenust rahvastikuregistri e-teenuste portaalis rahvastikuregister.ee.

Euroopa Parlamendi valimistel saavad Eesti kandidaatide poolt oma hääle anda valimispäevaks 18-aastaseks saanud Eesti kodanikud ning Eestis elavad teiste Euroopa Liidu kodanikud, kes on Eestis hääletamiseks taotluse esitanud. Kui Eesti kodanik elab püsivalt teises Euroopa Liidu liikmesriigis ja ta on esitanud elukohariigile taotluse hääletada selle riigi kandidaatide poolt, siis ta enam Eesti kandidaatide poolt hääletada ei saa.

Euroopa Parlamendi valimised toimuvad pühapäeval, 9. juunil. Valimisnädal algas esmaspäeval, 3. juunil ja kuni laupäevani on võimalik nii eel- kui e-hääletada. Pühapäevasel valimispäeval saab hääletada ainult pabersedeliga. Euroopa Parlamendi valimistel on võimalik hääletada kõikidel päevadel kõigis hääletamisruumides üle Eesti, mis sel hetkel avatud on. Info kõigi hääletamisruumide kohta on leitav ka veebilehelt www.valimised.ee.

Viimased uudised