Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Eesti Vabariigi 105. aastapäeva paraad peetakse Tallinnas 24. veebruaril algusega kell 12. Paraadi peaproov algab Vabaduse väljakul 23. veebruaril kell 21.00.

Üksused rivistuvad 24. veebruaril Vabaduse väljakule kell 11.00. Paraadi võtab vastu Vabariigi President Alar Karis, paraadi juhatab kaitseväe juhataja kindral Martin Herem. Paraadi rivistaja on kaitseväe veebel ülemveebel Enn Adoson.

Paraadist võtab osa pea 900 osalejat ja 25 ühikut tehnikat, kokku osaleb paraadil 35 lippu, 4 kompaniid, 14 rühma ja 2 orkestrit (Eesti Sõjaväeorkester ja Kaitseliidu Pärnumaa Maleva orkester Saxon). Esindatud on ka Ühendkuningriigi üksus Military Pipes & Drums.

Esindatud on Eesti Vabariigi riigiliputoimkond, Kaitseväe liputoimkond, kõikide väeliikide liputoimkonnad koos üksustega, erioperatsioonide väejuhatuse liputoimkond koos üksusega Kaitseväe Akadeemia, sõjaväepolitsei Vahipataljon, Kuperjanovi jalaväepataljon, diviisi staabi-ja sidepataljon, 1. ja 2. jalaväebrigaad, Kaitseliit, Naiskodukaitse, Sisekaitseakadeemia ja Vanglateenistus. Samuti osalevad paraadil Balti Kaitsekolledži-, CCDCOE-ja NFIU liputoimkonnad. Paraadil on esindatud ka reservväelaste üksused 2. jalaväebrigaadi 22. ja 23. jalaväepataljonist.

Liitlastest on paraadil esindatud Saksamaa, Taani ja Prantsusmaa liputoimkonnad ning  Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi ja Ameerika Ühendriikide liputoimkonnad koos üksusega.

Samuti saab paraadil lisaks Eesti kaitseväe tehnikale näha NATO Eesti lahingugruppi kuuluvate Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi, Prantsuse Vabariigi, Taani Kuningriigi ja Ameerika Ühendriikide lahingutehnikat.

Plaanide kohaselt teevad sobiva ilma korral paraadist ülelennu erinevad Eesti ja liitlaste õhuvahendid. Õhuvahendite ülelennu tõttu on mistahes droonide ja muude lennuvahendite lennutamine paraadialal ja selle läheduses rangelt keelatud.

Pärast paraadmarssi on huvilistel võimalus tutvuda kaitseväe ja meie liitlaste tehnikaga. Näha saab Eesti kaitseväe jalaväe lahingumasinat CV9035EE, soomustransportööre Sisu XA-188 ja XA-180, Ameerika Ühendriikide, Suurbritannia Põhja-Iiri Ühendkuningriigi, Taani ja Prantsusmaa lahingutehnikat, õhutõrjeraketisüsteemi Mistral ja 23 mm õhutõrjekahurit, tankitõrje raketisüsteemi Javelin, meditsiinisoomukit, liikursuurtükki K9, puksiirmasinat MB Actros 4150K.

Liiklusest:

Seoses kaitsejõudude paraadi ettevalmistamise ja läbiviimisega suletakse Tallinna Linnavalitsuse korralduse alusel 23. ja 24. veebruaril 2023 sõidukite liiklus ja piiratakse parkimist Vabaduse väljakul ja seda ümbritsevatel tänavatel. Paraadi ettevalmistamine toimub 23. veebruaril kella 07.00-st kuni 24. veebruaril kella 11.00-ni. Kella 15.00-st kuni kella 19.00-ni toimuvad koristustööd.

Paraadi ettevalmistamise ja läbiviimise ajal rakendatakse liikluspiiranguid Vabaduse väljakul, Toompea tänaval, Harju tänaval, Kaarli puiesteel, Mere puiesteel, Pärnu maanteel, Falgi teel, Kanuti tänaval, Inseneri tänaval, Vana turu tänaval, Georg Otsa tänaval, Suur-Karja tänaval, Roosikrantsi tänaval, Tõnismäe tänaval, Estonia puiesteel ja Komandandi teel.

Viimased uudised