Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Võrumaal tegutsev Eesti suurim puukool Forestplanter OÜ laiendas 20. aastapäeval tootmistvõimsust, mis katab nüüd ligi 75 protsenti Eesti erametsaomanike vajadustest.

Täna pidulikult oma 20. sünnipäeva tähistanud Forestplanter külvas tänavu üle 7 miljoni kuuse- ja männitaime, mis märgib ettevõtte uut rekordit. Lähiaastail peaks külvimaht ületama aga 10 miljoni taime piiri, kus juures erakapitalil põhinevate puukoolide aastane võimekus kokku on Eestis praegu 10-11 miljonit istikut.

Forestplanteri juhi Mait Laidvee sõnul on alates 2011. aastast ettevõtte taristusse ja seadmetesse investeeritud üle 4 miljoni euro, mis on võimaldanud teha arenguhüppe nii taimede kvaliteedis kui mahus.

„Aastal 2011 tundus 700 000 taime suure numbrina, aastal 2018 teame, et 7 miljonit ei ole meie lagi – areng on olnud tohutu,“ lausus Laidvee. „Forestplanteri kasvu on võimaldanud Eesti erametsaomanikud, kelle tarkus, aktiivsus ja pealehakkamine oma metsa majandamisel suureneb iga aastaga ning sellega koos kasvab vajadus kvaliteetsete istikute järele. Mul on hea meel, et suudame selle nõudlusega kaasas käia.“

Laidvee toonitas, et istikute senisest suurem müük ei tähenda, et raiutakse rohkem, vaid omanikud majandavad metsa targemalt, pikema perspektiivitundega ning istutavad ka nö looduse hooleks jäetud lankidele uue metsa.

Viimase seitsme aasta jooksul on juurde ehitatud uus külmhoone, tehtud puitumisplatse, rajatud ja renoveeritud kasvu- ja kõrvalhooneid, ostetud lisaseadmeid, uus külvimasin, istutuskaste ja raame, värvatud uusi töötajaid ning investeeritud nende koolitamisse.

„Forestplanteri hoogne kasv on saanud teoks eeskätt meil töötavatele tublidele inimestele, kes tunnevad peensusteni Eesti metsadesse sobiva kuuse ja männi hingeelu ning valmistavad ette tugevad ja suure elujõuga istikud. Samuti oleme saanud tuge Luminor Bankist, Maaelu Arendamise Sihtasutuselt ja PRIAlt,“ märkis Laidvee. „Siiani oleme kasvatanud ainult nö potitaimi. Sel sügisel valmivad esimesed „pott-põld” tüüpi taimed.”

Tänaseks on Eesti metsadesse istutatud üle 10 000 hektari jagu Forestplanteris kasvatatud istikuid ehk kaetud suurem pind, kui mahub Vormsi saare alla. Suurema osa oma toodangust müüb ettevõte Eestisse, sest siin kasvatatud taim sobib meie keskkonda kõige paremini. Ostetakse nii väga väikestes (1000-2000 istikut) kui väga suurtes (0,5-1 mln istikut) kogustes.

Forestplanter OÜ alustas Võrumaal Hutita külas Tamme talus tegevust aastal 1998. Esimene toodang valmis aastal 2001. Eesti suurimaks erakapitalil põhinevaks puukooliks kasvanud Forestplanter OÜ aastane tootmisvõimekus on kasvanud üle 10 miljoni taime.

Videot tänasest sündmusest ja uue vihmuti avamisest vaata allpool.

Kommentaarid

Viimased uudised