Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Misso metsavennad. Foto: Riigiarhiiv

Homme ja ülehomme, 27. ja 28. oktoobril peetakse Tartus Eesti sõjamuuseumi ja Balti kaitsekolledži rahvusvaheline sõjaajaloo konverents „Relvastatud vastupanu Balti riikides II maailmasõja ajal ja pärast sõda“ („Armed Resistance in the Baltic states during and after the Second World War”), mille peakõneleja on Briti sõjaajaloolane professor Jeremy Black.

Exeteri ülikooli emeriitprofessor Jeremy Black peab vastupanuvõitlust Balti riikides käsitleval konverentsil avaettekande teemal „Rahva sõja ajaloolised dimensioonid“ („People’s warfare: the historical dimensions“). Paneeldiskussioonis arutletakse vastupanuvõitluse kaasaegsete teoreetiliste kontseptsioonide üle ja võrreldakse neid minevikukogemusega. Professor Blackiga vestleb tänapäevase vastupanuvõitluse teoreetilise kontspetsiooni ja eriüksuste asjatundja erukindralmajor Michael Repass Ameerika Ühendriikidest.

Eesti sõjamuuseumi teadusdirektor Toomas Hiio ütles, et rahvusvahelise Balti sõjaajaloo aastakonverentsi teemaks on tänavu valitud vastupanuvõitlus, sest see pakub viimasel üha rohkem huvi nii ajaloolastele kui ka avalikkusele. Ajaloolased on Leedus, Lätis ja Eestis metsavendluses osalenud inimeste arvu hinnanud kümnetesse tuhandetesse.

„Metsavendlus Balti riikides oli märkimisväärne kogu maailma paljude vastupanu- ja sissiliikumiste ajaloo kontekstis, kuid ajalooteadus on sellega veel suhteliselt vähe tegelenud,“ ütles Toomas Hiio. „Konverentsi eesmärk on asetada meile tuttav Eesti, aga ka Läti ja Leedu vastupanuliikumine laiemasse ajalisse ja ruumilisse konteksti.“

Konverentsi kahte päeva Tartus mahuvad ettekanded õpetlastelt nii lähiriikidest kui ka ookeani tagant. Lisaks ajaloo mõtestamisele ei jäeta tähelepanuta ka seosteid ja võrdlusi Vene-Ukraina sõjaga.

Eesti sõjamuuseum annab konverentsil üle Hendrik Sepa preemia 2021. aasta parimatele sõjaajaloo alastele uurimustele.

Professor Jeremy Black peab täna Tartu ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudis ingliskeelse ettekande James Bondist külma sõja kontekstis. Loeng toimub kell 16.15–17.45 aadressil Jakobi 2-107.

Jeremy Blacki on tänapäeva üks viljakamaid sõjaajaloolasi, kelle sulest on ilmunud rohkem kui 100 raamatut. Peamiselt Durhami ja Exeteri ülikoolis õpetanud professor on keskendunud 18. sajandi Briti, Euroopa ja Ameerika poliitika, diplomaatia ja sõjaajaloole, kuid on käsitlenud ka teisi teemasid ja ajastuid, samuti sõjaajaloo kitsamaid valdkondi suurtükiväest logistikani. 2008. aastal pälvis ta USA-s Samuel Eliot Morisoni nimelise elutööpreemia sõjaajaloo edendamise eest.

Konverents on ühekorraga nii Balti Kaitsekolledži 12. Balti sõjaajaloo aastakonverents kui ka Eesti sõjamuuseumi – kindral Laidoneri muuseumi 13. rahvusvaheline sõjaajalookonverents. Konverentsi ettekannete baasil koostatud artiklid avaldatakse Eesti sõjaajaloo aastaraamatus.

Rohkem infot konverentsi kodulehel https://baltmilhist.eu/

Varasemate konverentside kohta vaata siit https://esm.ee/uurimistoo/sojaajaloo-konverents/varasemad-konverentsid

Viimased uudised