Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pildil vasakult SAB UA vabatahtlik Jan Laar, 3. ründebrigaadi 1. pataljoni meditsiiniülem „Elvis” ja MTÜ Saunad Ukrainasse esindaja Ilmar Raag. Foto: Kalle Klooster

6. juunil 2023 aastal toimus Bahmuti ligidal Konstantinovka linnas kohtumine, kus otsustati saunakompleksi üleandmine. MTÜ Saunad Ukrainasse 3. saunakompleks läheb Ukraina 3. ründebrigaadi 1. pataljonile.

3. üksik ründebrigaad Aasov (3-тя окрема штурмова бригада Азов) on Mariupoli kaitsnud Aasovi vabatahtlike polgu järeltulija ja ilmselt kõige kuulsam kaasaegse Ukraina armee üksus. Lisaks lahingutele kõige kuumemates punktides, on Aasovil ka silmapaistev meediategevus. Nende Youtube’i kanalil on üle 200 000 tellija. Aasovi tegevust võib jälgida lehelküljelt https://ab3.army/.

MTÜ Saunad Ukrainasse esindus käis 31. mai – 7. juunil Ukrainas, et vaadata, kuidas seni ehitatud kompleksid töötavad ja ühtlasi Eesti Kiievi saatkonna vahendusel lüüa käed uue saunakompleksi omanikuga. Taoline kohtumine on oluline, et täpsustada kompleksile esitatavaid nõudmisi. Üks veoauto veab furgooni saunaga ja haagist, millel on konteiner pesumajaga. Nii sõdurite kui ka nende vormide pesemist peeti Aasovi brigaadi 1. pataljonis võrdselt oluliseks. Kogu kompleks peab suutma päevas pesta 40 sõdurit ja nende vorme. Tagamaks veesüsteemi autonoomsust, kuulub kompleksi ka väiksem tugiauto, mis on võimeline vedama kuni 1,5 tonni vett.

MTÜ Saunad Ukrainasse kahe eelmise kompleksi tagasiside on olnud väga hea. Nagu osutas samuti Bahmutis sõdinud Krimmi-Tatarlaste vabatahtliku pataljoni ülem kapten Lenur Ismailov: „See saun päästis elusid. Kui Siim Nellis rääkis esialgu kompleksist, siis oli mulle oluline ainult vormide pesu ja duššid. Ometi ütles Siim, et nad toovad meile ka leiliruumi pealekauba. See oli väga hea otsus. Tuli välja, et leiliruum ei toonud sõduritele mitte lihtsalt sooja kehasse, aga see vabastas neid lahingustressist nii nagu ei miski muu. Ma ütlesin kohtumisel Ukraina Kaitsejõudude Ülemjuhatajale, et igal ukraina üksusel peaks olema selline saun.”

MTÜ Saunad Ukrainasse koondab saunasõbralikke ettevõtjaid ja kaitseliitlasi. Mais 2023 lõpetati 1. ja 2. saunakompleksi majandusaruanne, mille kokkuvõtet võib näha aadressil: https://saunas4ukraine.org/supporters. „Seoses Ukraina aitamist tabanud tagasilöökidega, sisuliselt peatusid korraks ka Saunad Ukrainasse saabunud annetused. Samas on just viimastel nädalatel meile avaldatud toetust. Brüsselis kogusid sealsed eesti naised raha Brüsseli poolmaratoni jooksmise raames. Oma õla on taas lubanud alla panna ka MTÜ nõuandva kogu liige Tiit Pruuli,” kirjeldas olukorda Ilmar Raag.

Annetuste kogumisel tehakse koostööd Rotary Tallinna Vanalinna Klubiga, annetuste keskkonnaga Toeta.me ja Teliaga. Täpsem informatsioon on leitav kodulehel.

https://saunas4ukraine.org/

Facebookis: https://www.facebook.com/saunadukrainasse

Inglise keeles https:/www.facebook.com/Saunas4Ukraine

Viimased uudised