Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuvatõmmis.

Eesti peaministri Kaja Kallase abikaasa Vene-afäär jõudis juhtiva majanduslehe Financial Timesi esiküljele.

Opositsioonipoliitikud taotlevad Balti riigi juhi tagasiastumist, kes kutsus EL-i ettevõtteid Moskvaga kaubandusest hoiduma, vahendab FT.

Eesti peaminister Kaja Kallas on oma abikaasa Venemaaga seotud äritegevuse skandaali tõttu järjest suurema surve all, kuna Balti riigi president ja tema koalitsioonipartner nõudsid rohkem vastuseid ning opositsioonipoliitikud kutsusid teda tagasi astuma.

Kallase abikaasale Arvo Hallikule kuulub 25-protsendiline osalus veofirmas Stark Logistics, mis on vedanud Eesti ja Venemaa vahel Euroopa Liidu sanktsioonide alla mittekuuluvaid kaupu, teatas Eesti riigiringhääling ERR.

Kallas, kes laenas oma abikaasa osalust omavale investeerimisfirmale 350 000 eurot, ütles, et Hallikul ega Starkil pole Venemaal kliente, kuid nad on aidanud Eesti kliendil oma tegevust Venemaal lõpetada „vastavalt seadusele ja sanktsioonidele”.

Ülevaade süvendab skandaali Kallase jaoks, kes tõusis esile kui üks valjemaid ja mõjukamaid hääli Läänes, nõudes pärast eelmise aasta täiemahulist sissetungi Ukrainasse üha karmimaid meetmeid Moskva vastu ning kutsudes ELi ettevõtteid üles hoiduma kaubandusest Venemaa ettevõtetega.

EL-i ja NATO liikmesriigi president Alar Karis kutsus Kallast üles „asjad selgeks tegema” ja seejärel otsustama, milline peaks olema järgmine samm.

Märtsis pärast valimisi Eesti välisministri kohal välja vahetatud Urmas Reinsalu nimetas ERR-i paljastusi „eriti rõhuvaks”, lisades, et kui need vastavad tõele, siis Kallas „tegutseb räiges silmakirjalikkuses. See on Eesti jaoks häbiväärne”.

Eesti siseminister ja Kallase koalitsiooni kuuluva sotsiaaldemokraatliku erakonna juht Lauri Läänemets ütles ERR-ile, et paljastused olid „eriti häirivad” valitsuse „nulltolerantsile igasuguse Venemaaga seotud äri suhtes”.

Kallas ütles maikuus Financial Timesile, et 1,3-miljonilise elanike arvuga Balti riigi ettevõtted peaksid leidma „moraalse kompassi” ja keelduma tehingutest, mis võivad viia Moskva ligipääsuni sanktsioonide all olevatele kaupadele.

Läänemets lisas: „Olen ​​tõsiselt mures peaministri staatusega seotud küsimuste mõju pärast Eesti mainele ja usaldusväärsusele. Teisisõnu, kui tõsiselt meid enam võetakse.”

Sotsiaaldemokraadist rahvasaadik Raimond Kaljulaid ütles, et skandaal võib Kallasele peaministrina saatuslikuks saada.

Opositsioonipoliitikud läksid kaugemale, mitmed kutsusid Kallast aktiivselt tagasi astuma. Parlamendis suuruselt teise paremäärmusliku erakonna EKRE juht Martin Helme ütles, et Kallas ei saa ametikohale jääda oma „julma kaasosaluse ega ka Eesti maine huvides”.

Kallas ütles ERR-ile, et ta pole „oma mehe äriga seotud”. Mees oli talle rääkinud, et Stark Logistics tagastas kaupu Eesti kliendilt, kes sulges seal tehase ja et veokid ei ostnud Venemaalt isegi kütust.

„Ma olen täiesti kindel ja veendunud, et mu abikaasa ettevõtted ei tegele ebamoraalse tegevusega,” lisas ta.

Stark Logistics teatas, et kogu tema äritegevus oli seaduslik ja kooskõlas sanktsioonidega ega toonud Venemaale mingit kasu. Viimase tarne Venemaale kavatseb ettevõte kohale toimetada järgmisel kuul.

Viimased uudised