Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: Ohutusjuurdluse keskus

Ohutusjuurdluse keskus on avaldanud videod ja muud materjalid juulis toimunud ekspeditsioonist Estonia vrakile.

Rootsi ja Eesti hakkasid Estonia vrakki uurima pärast seda, kui tulid ilmsiks uued asjaolud vraki keres olevate lõhede kohta.

Videotes filmib robotkaamera Estonia vraki vigastusi, muu hulgas auke ja lõhesid laeva keres. Asjatundjad on varem kommenteerinud, et need lõhed tekkisid tõenäoliselt siis, kui laeva kere kõva merepõhjaga kokku puutus. Robotkaamera filmis Estonia keret 14-15. juulil kokku seitsmel korral.

Kaamera pääses ka Estonia sisemusse ja filmiti 10 meetri kaugusele autotekki. Estonia uppus tormis 28. septembril 1994. aastal. laev oli teel Tallinnast Stockholmi.

Varasemate uuringute põhjal oli laeva uppumise põhjuseks tugeva lainetusega eraldunud vöörivisiir ja pärast seda autotekile tunginud vesi.

Vrakile tahetakse sukelduda veel kevadel, kui vesi on selgem kui suvel.

Siin on laeva vrakil tehtud videod:

Esimese sukeldumise käigus töötati vraki ahtriosas (tehti kindlaks ahtrirampide, roolilehtede ja sõukruvide seisund), merepõhjajoone lähedal paremas pardas kuni vöörini (tehti kindlaks stabilisaatoritiiva asend) ning laevapõhjal ja vasakul pardal (jäädvustati laevakeresse lõigatud sisenemisava).

Teise sukeldumise käigus seitsmest töötati vraki keskosas, vööris põtkurite, vöörpiigiteki ja rambi juures ning autoteki esiosas.

Kolmanda sukeldumise käigus seitsmest töötati drooniga, et võimalikult täpselt vaadelda merepõhjajoone seisundit kogu vraki parema parda ulatuses ning muuhulgas laevakere ja merepõhja vahele jäävas kitsas süvendis.

Neljanda sukeldumise käigus seitsmest töötati peamiselt vraki vööriosas, kus vaadeldi pakitekki (vööritekki), vööri esivaheseina, pirnvööri, vöörirampi ja põtkureid.

Viienda sukeldumise käigus töötati drooniga ja vaadeldi vraki vasakut parrast 6. teki piirkonnas, navigatsioonisilda, ahtri haalamistekki, ahtrirampe ja ahtrilaiendit (pardisaba).

Kuuenda sukeldumise käigus mõõdeti drooniga parema parda vigastusi.

Seitsmenda sukeldumise käigus seitsmest töötati drooniga ja vaadeldi merepõhjas olevaid objekte vraki ümbruses (raamid, kast).

Viimased uudised