Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: n-ltn Aleksander Espenberg

Eile lahkus Miinisadamast Eesti mereväe miinijahtija EML Admiral Cowan, mis liitub rahvusvahelise NATO 1. alalise miinitõrjegrupiga.

„Meie osalus NATO miinitõrjegrupis on otsene panus alliansi kaitsevõimesse. Eriti tähtis on see nüüd, mil liitlaste ühtekuuluvus on olulisem kui kunagi varem,“ ütles mereväe ülem kommodoor Jüri Saska.

Enne väljasõitu rivistus üles kogu laeva meeskond, et pereliikmed ja lähedased saaksid hüvasti jätta ja mereväelased pooleaastasele operatsioonile saata. Ligikaudu 40-liikmeline meeskond naaseb koju selle aasta suvel.

EML Admiral Cowan hakkab NATO miinitõrjegrupis töötama ühiselt teiste liitlaslaevadega, et harjutada koostööd ning leida ja kahjutuks teha erinevaid lõhkekehi. „Laeva meeskond on eelseisvaks teenistuseks valmis, kuna oleme eelmisel aastal korralikult kokku harjutanud ja osalenud mitmel rahvusvahelisel õppusel,“ ütles EML Admiral Cowani komandör kaptenmajor Märt Uuemaa.

Pärast Ukraina sõja puhkemist eelmise aasta kevadel tõsteti NATO kiirreageerimisjõud kõrgemasse valmidusse. Seetõttu muudeti Eesti mereväe osalus NATO 1. alalises miinitõrjegrupis rahvusvaheliseks sõjaliseks operatsiooniks ehk NATO kollektiivse enesekaitse operatsiooniks.

Eesti on NATO 1. alalisse miinitõrjegruppi panustanud alates 2005. aastast nii staabilaevade kui miinijahtijatega. Eelmisel aastal ühines NATO miinitõrjegrupiga mereväe miinijahtija EML Sakala ning teist korda mehitasid eestlased ka grupi staabi ja ülema ametikohti.

Ühena neljast NATO merelise väejuhatuse alluvuses olevast laevade grupist on NATO 1. alaline miinitõrjegrupp (SNMCMG1) valmidusüksus, mis pakub miinitõrjealast kompetentsi ja mille ülesandeks on olla esmaste kiirreageerijate hulgas. Grupp koosneb peamiselt liitlasriikide miinitõrjevõimekusega laevadest ning osaleb erinevate riikide harjutustel ja suurõppustel.

Viimased uudised