Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Eelmise aasta lõpus selgusid uued eKiirabi teenusepakkujad, kelleks osutusid Telia Eesti ja Ortivus AB. Lahendusena esitati Rootsis arendatud MobiMed tarkvaralahendust, mis peab aitama tõsta kiirabide töö kvaliteeti ja kiirust. Uut digilahendust juurutatakse Eesti kiirabides järgmise kahe aasta jooksul.

Tervisekassa arendusosakonna projektijuhi Taavi Talve sõnul on eKiirabi puhul tegemist digilahendusega, mida kiirabimeedikud kasutavad väljakutsel patsienti puudutava olulise terviseinfo saamiseks ning oma tegevuse, ravi ja otsuste dokumenteerimiseks. „Meie eesmärk on viia eKiirabi digilahendus uuele kvaliteeditasemele. Uus lahendus peab olema lihtne ja mugav, et kiirabitöötajad saaksid keskenduda inimeste aitamisele. Kuigi tavainimene digilahendusest tihti ei kuule, on tegemist väga olulise töövahendiga – allergiate, kasutatavate ravimite või olulise terviseinfo õigeaegne leidmine on kriitilise mõjuga inimese aitamisel,“ lisas Talve.

Tallinna Kiirabi juhi dr. Raul Adlase sõnul ootavad ka kiirabid uut lahendust juba pikisilmi ning loodavad uuest eKiirabist olulist abi kiirabi töö kvaliteetsemaks ja kiiremaks muutmisel. „Uus eKiirabi võimaldab tuvastada patsiendi, kontrollides tema isikut ja andmeid registris ning sisestada kiirabibrigaadi poolt mõõdetud elulisi näitajad, viies need automaatselt digilukku. Samuti võimaldab lahendus pidada arvestust kiirabivisiidi ajal kasutatud tarvikute ja ravimite üle ning lisaks peab see olema ka tark – võimaldama telemeditsiini konsultatsiooni ning andma märku kiirabitöötajale, kui mõni oluline aspekt patsiendi juures jäi märkamata,“ kinnitas dr. Adlas.

Hetkel kasutusel olevat lahendust hakati arendama 2006. aastal ning tänaseks on see nii tehniliselt kui ka moraalselt vananemas. Selle teadmise valguses kuulutas Tervisekassa eelmise aasta maikuus välja hanke teenusepakkuja leidmiseks, kes pakuks nii kaasaegse tehnilise lahenduse kui ka kiirabide poolt oodatava kvaliteediga tugiteenuse. Hankele oodati pakkujaid, kelle lahendus on ennast juba kiirabi valdkonnas tõestanud ning kellel on kogemus erinevat tüüpi kiirabide toetamisega. Konkursile laekus üks Telia Eesti ja Ortivus AB ühispakkumus.

„Meditsiinisektor on hetkel üks kiiremini digitaliseeruvaid valdkondi ning meil on hea meel, et saame koos Tervisekassa ja Ortivusega kaasa aidata Eesti kiirabi töö veelgi efektiivsemaks muutmisele, pakkudes kaasaegseid info- ja kommunikatsioonitehnoloogia lahendusi,“ ütles Telia Eesti ärikliendiüksuse direktori kohusetäitja Kristjan Kukk.

Ortivus AB asutati 1985. aastal ning on täna juhtiv mobiilse haiglaeelse hoolduse digiteenuse pakkuja üle maailma, ettevõtte peakontor asub Stockholmis. Telia on Eesti suurim telekommunikatsiooni-  ja IT-ettevõte ettevõte, kes pakub laia valikut side-, koduse meelelahutuse-, küberturvalisuse- ja IT-teenuseid.

Lahendusena pakutav MobiMed on modulaarne platvorm, mida täna kasutab üle 12 000 parameediku enam kui 2 700 hädaabisõidukis nii Rootsis, Suurbritannias, Iirimaal kui Singapuris. Platvorm koosneb monitorist, mis mõõdab, jälgib ja jagab patsientide andmeid ja elutähtsad parameetreid, nagu EKG, vererõhk ja vere hapnikuga varustamine, reaalajas. Süsteemi osa on ka elektrooniline patsiendilugu raviotsuste toetamiseks ning patsiendi andmete ja kliinilise dokumentatsiooni kogumiseks. Kuke sõnul aitab MobiMed säästa aega ja võimaldab tervishoiutöötajatel teha kriitilistes olukordades õigeid otsuseid. Lisaks aitab lahendus kaasa ka hoolduse kvaliteedi paranemisele ja ressursside säästmisele.

Viimased uudised