Eesti ja Soome ministrid näevad potentsiaali tööstusettevõtete koostööks
Avaldatud: 2 oktoober, 2024Majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo oli kahepäevasel visiidil Soomes, kus kohtus kolleegi, Soome majandusministri Wille Rydmaniga ning külastas tööstusmessi Tamperes. Alihankinta messil osalesid ühisstendiga ka Eesti Masinatööstuse Liit ja 12 Eesti ettevõtet ning lisaks 6 Eesti ettevõtet iseseisvalt.
Majandusminister Wille Rydmaniga arutati ühiseid väljakutseid majanduse konkurentsivõime tõstmisel ja võimalikke lahendusi, nagu äsja valitsuse heakskiidu saanud suurinvesteeringute toetusmeede. „Leidsime, et need meetmed on hea viis, kuidas avalik sektor saab toetada nii uutele kui ka olemasolevatele ettevõtetele hea investeerimiskeskkonna loomist. Loodava suurinvesteeringute meetme ülesehituse kohta tunti suurt huvi ja andsin mõista, et ka Soome ettevõtted on oodatud Eestisse investeerima,” kommenteeris Erkki Keldo.
Samuti nägid ministrid mitmeid koostöövõimalusi mõlema riigi kaitsetööstusettevõtete vahel. „Soome majandusministrile avaldas muljet meie valitsuse algatus toetada Eesti kaitsetööstuse arengut, mida aitavad soodustada nii kaitsefond kui ka 400 miljoni euro suunamine Ukraina abistamiseks, võimaldades meie kaitsetööstusettevõtetel selleks oma toodangut pakkuda. Näeme mõlema riigi kaitsetööstusvaldkonna vahel kasvavat sünergiat, mida tuleks kindlasti ära kasutada,” sõnas Keldo.
Tamperes toimunud tööstusmessil külastas majandus- ja tööstusminister seal osalevaid Eesti tööstusettevõtteid. Keldo sõnul on oluline toetada Eesti ettevõtteid, kes otsivad välisturgudel uusi ekspordivõimalusi ja loovad kontakte. „Kui on võimalik aidata Eesti ettevõtetel avada uks uutele turgudele, siis teen seda hea meelega. Eesti tööstusettevõtted on avatud digitaliseerimisele ja tehisintellekti kasutuselevõtule, mis aitab keerukaid tööstusprotsesse muuta lihtsamaks ja tellimuste täitmist paindlikumaks. Ja sellega ka meie ettevõtted juba hoogsalt tegelevad,” sõnas minister.
Eesti Masinatööstuse Liidu tegevjuhi Andri Harani sõnul on väga positiivne, et minister Erkki Keldo on tulnud Eesti ettevõtteid Alihankita messile toetama. „See on märk sellest, et ministri senised sõnumid tööstuse olulisusest jõuavad ka tegudesse,” sõnas Haran.
Minister pidas messil ka kõne, kus rõhutas tehisintellekti ja digitaliseerimise olulisust konkurentsivõime tõstmisel Eesti tööstuses. Messi kõrvalüritustena toimunud paneeldiskussioonil rõhutas ta, et riik peab looma tingimused ja keskkonna, kus ettevõtjad soovivad senisest enam teadus- ja arendustegevusse investeerida. Minister tõi konkreetsed näiteid, mida juba selleks tehakse: loodud on teadus- ja arendustegevuse valdkonna palgatoetuse meede, riiklikult soositakse innovatsioonihangete läbiviimist, et ettevõtted saaksid referentsi oma innovaatiliste lahendustega välisturgudel konkureerimiseks.
„Nagu minister oma kõnes ja paneelis osaledes rõhutas, siis tehnoloogiapõhisus, sh tehisintellekti ja digitaliseerimise rakendamine on oluline samm konkurentsivõimelise tootmise saavutamiseks Eestis. Jääb ministriga vaid nõustuda, et uuenduslikele lähenemisviisidele ja koostöövõimalustele keskendumine on see, mis tehnoloogia arenguga kaasas käies aitab tagada jätkusuutlikud tööstustavad,” lisas Haran.
Tamperes toimunud tööstusvaldkonna mess Alihankinta 2024 on suuruselt teine allhanketööstuse mess ning juhtiv tööstusmess Soomes, mis keskendub metalli-, masina-, plasti-, elektroonika- ja IT-tööstuse valdkondadele. Eesti on seal esindatud ühistendil 12 ettevõtte ja Eesti Masinatööstuse Liiduga. Ettevõtetest osalevad ühisstendil: Valdek, TB Works, Astro Baltics, Pentamet, Tech Group, Plastone, Radius Machining, Boomerang Cable, Danival MW, Exmet Services, Hoob, Smitech. Lisaks on oma aladega eraldi väljas Eesti ettevõtted: Lapi MT, Hanval Metall, K.MET, MPK-Import, Proforce Industry, RGR Airon.