Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Riias toimub 5.-6. detsembril Interreg Eesti-Läti programmi seirekomitee kohtumine, kus otsustatakse viimasesse, viiendasse taotlusvooru laekunud projektitaotluste rahastamisotsused ja alustatakse uue perioodi programmi ette valmistamisega.

Viies taotlusvoor on suunatud turismitoodete arendamiseks ja avalike kampaaniate läbiviimiseks energiasäästu, taaskasutuse ja jäätmete sorteerimise valdkonnas. Samuti koostööalgatustele veeressursside haldamiseks Riia lahes ja Gauja-Koiva jõgikonnas. „See oli populaarne voor, kuhu esitati kümme väga põnevat projekti,“ ütles Eesti-Läti programmi seirekomitee Eesti delegatsiooni juht Hannes Nagel. „Neist tuleb komiteel nüüd välja valida parimad projektid, mida saame kokku kuni 2,5 miljonilise taotlusvooru eelarvega rahaliselt toetada ja olla sellega abiks nende heade plaanide elluviimisel.“

Kümnest esitatud projektist viis kandideerivad keskkonna toetussuunal ühiselt arendatud turismitoodete- või teenustega. Konkureerivad projektid on väga erinevad ning mitmekülgsed. Näiteks on nende seas ühised militaar- ja järvepärandil põhinevad teenused ja -tooted, terviseturism või külastuskogemuse rikastamine virtuaalreaalsuse abil.

Ülejäänud viie kandidaadi hulgas on näiteks põhjavee ühiseks paremaks haldamiseks ning keskkonnateadlikkuse tõstmiseks esitatud projekte: alates energiasäästlikest eluviisidest kuni ravimijäätmete korrektse kõrvaldamiseni. „Nende väga mahukate projektidega on seotud palju partnereid. Mõnel juhul on ühe projekti taga lausa 25 partnerit Eestist ja Lätist,“ ütles Nagel.

Seekordse koosoleku päevakord on varasematest laiem. Rahastusotsuste kõrval arutatakse kolleegidega ka Eesti-Läti programmi 2021-2027 sisu üle. „Lisaks tavapärasele ministeeriumitelt, regioonidelt ja teistelt osapooltelt sisendi küsimusele, on Eesti seekord programmi ette valmistamiseks alustanud spetsiaalse uuringuga, mis valmib lähiajal,“ selgitas Nagel. „Meie jaoks on väga oluline koguda sihtrühmalt asjakohast tagasisidet, millele programmi sisu koostamisel tugineda.“ Eesti on lähtunud analoogsest uuringust ka praeguse perioodi Interreg 2014-2020 programmi ettevalmistamisel.

Eraldi teemana käsitletakse kohtumisel juba lõppenud või peagi lõpule jõudvates projektides realiseerimata jäänud vahendite kasutamist. Eestil ja Lätil on mitmeid variante, kuidas nende ressursside kasutamisega edasi minna. „Alustades täiendava taotlusvooru väljakuulutamisest kuni uute strateegiliste projektideni. Vastava otsuse teeb aga siiski seirekomitee konsensuse põhimõttel,” lausus Nagel.

Euroopa Regionaalarengu Fondi toetus Eesti–Läti programmile aastatel 2014–2020 on 36,3 miljonit eurot. 2019. aasta seisuga on programmi seirekomitee Eesti projektipartneritele toetust eraldatud üle 14,6 miljoni euro. 

Lisainfo ja käimasolevate projektide kohta on rohkem infot programmi veebilehel.

Viimased uudised