Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Eestlaste üle naerdi Nõukogude Liidus, et nad täidavad lolle Moskva seadusi Saksa täpsusega. Seda hõõruti eesti poistele isegi kroonus nina alla, et nad on liiga kohusetundlikud.

Ühelt poolt on kohusetundlikkus ja täpsus head – paljuski seetõttu on Eesti hästi edenenud. Aga sellega võib kergesti vindi üle keerata, kui hakatakse peale sundima ja täitma lolle seadusi, ja siis on asi halb.

Seetõttu oli eestlaste jaoks kergendav hingetõmbeaeg, mis jäi NLiidu ja Euroliidu vahele, kus sai vabalt mõelda ja ei pidanud kellegi pilli järgi tantsima. Elu läks kohe lahti. Euroopa Liiduga seoses aga tekkis stagnatsioon, kuna astuti tagasi vanadesse rööbastesse ja asuti Saksa täpsuse ja eestlastele omase kohusetundlikkusega täitma Brüsseli kohati lolle seadusi. Mõned neist on nii lollid, et neid ei täideta isegi Brüsselis. Küll aga Eestis.

Paljud asjad, millest kirjutab Mart Helme oma mõtiskluses Eestist ja Euroopa Liidust tulevad just sellest. Maaelu sureb välja, kuna maal pole võimalik täita kõigi reegleid samamoodi nagu linnas – see lihtsalt ei tasu ära. Ja seda ei tehtagi. Mitte kusagil, Belgias, Prantsusmaal ega Saksamaal, rääkimata Hispaaniast või Portugalist ei täideta maapiirkondades Euroopa Liidu direktiive punkt-punktilt. Või ütleme, et täidetakse, aga loominguliselt. Reeglite täitmist kontrollitakse samuti loominguliselt. Nii nagu ütles õpetaja Laur Tootsile: kui täit rehkendust ei jaksa, tee pool. Lihtsalt pigistatakse tuimalt silm teatud asjade osas kinni.

Eesti on ses mõttes halb erand, et siin ei piisa isegi täiest rehkendusest, kõik peab olema 110 protsenti. Seda isegi rumalate seaduste puhul. Seadustes ja reeglites aetakse näpuga järge. Kontroll käib kontrolli otsa, nagu mõnes vangilaagris. Inimene aetakse lausa hauda, nagu juhtus hiljuti Võrumaa Kangsti küla taluniku Edgar Koltsiga, kelle hoovi peal oli üksvahe korraga mitukümmend kontrollijat-ametnikku. Selliseid näiteid võib tuua kamaluga. Inimeste, ettevõtete tegevus pannakse väikestes kohtades seisma, kuna see ei lähe mingi Brüsselist ette kirjutatud ja mõne elukauge ametniku poolt kirja pandud seadusepügalaga kooskõlla.

Tulemus on see, mis on juhtunud ja juhtumas, et inimesed muutuvad umbusklikuks terve Euroopa Liidu suhtes, kuigi selles Euroopa Liidus on tava, et lolle seadusi lihtsalt ei täideta. Või ütleme, et täidetakse, aga loominguliselt.

Õiguses kehtib isegi põhimõte, et lolli seadust pole vaja täita. Mitte keegi ei aja Belgias, Prantsusmaal, Saksamaal, Hispaanias või Portugalis mõnes väikses kohas näpuga järge seaduses. Kuigi võiks, aga seda ei tehta. Sest kõik saavad aru, mis juhtuks, kui seda tehtaks. Ja seetõttu seda ei tehtagi. Tuimalt ei tehta.

Eestis oleks hea, kui saadakse aru, et kõik direktiivid ja päevakäsud on mõeldud eelkõige inimeste, nende heaolu tarbeks, mitte inimesed pole selleks, et nad direktiivide järgi käima ja koos sellega hauda ajada. Kui on loll direktiiv, siis tuleb see pikalt saata – ja seda peaks tegema esmalt eelkõige ametnikud.

Eesti on ikkagi inimeste, eestlaste Eesti, mitte direktiivide ja käskude Eesti. Ja kui nii mõelda, siis pole ka sel Euroopa Liidul häda midagi.

LÕUNAEESTLANE

Viimased uudised