Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Paljud poliitikud ja nende kampaaniameistrid hingasid sel nädalal kergendatult, sest Edgar Savisaar tegi neile teene ning otsustas kohalikel valimistel siiski kandideerida. Paraku või mitte, kuid sellega sõnastas ta ka vähemasti pealinnas valimiste põhiküsimuse.

Tegelikult ei ole Savisaare nimekirja valimisprogrammist mitte midagi teada, ilmselt pole seda olemas ning võimalik, et ka ei tehta. Sest milleks raisata valijate tähelepanu kommunaalteemadele, kui kampaania keskseks teemaks võid olla sa ise – praegusel juhul Savisaar.

Valimiskampaania eel korraldavad riigieelarvelised erakonnad üldjuhul avaliku arvamuse küsitluse, et sõeluda välja valijatele olulised teemad, mille järgi saab sõnastada kesksed kampaanialubadused.

Sestap pole valimisplatvormi kokkukirjutamine mitte niivõrd suur meeskonnatöö, nagu poliitikud tihtilugu räägivad, vaid oskus arvamusküsitlusi õigesti tõlgendada. Millise partei ajutrust seda paremini suudab, see sõnastab ka parimad valimislubadused, pääseb nendega tähelepanu keskmesse ning võidab valimised.

Vaesemad erakonnad ja tänavustel kohalikel valimistel jõuliselt mängu sekkuvad valimisliidud ei oma üldjuhul raha, millega küsitlust tellida (väiksemates linnades pole selleks ka suuremat vajadust, valdadest rääkimata), mistõttu tuleb neil loota eelkõige heale õnnele ning mõne kogenuma liikme poliitilisele vaistule.

Savisaar ei pea aga midagi tegema. Tema lihtsalt on. Kui veel mõni nädal tagasi oli kuulda, et üks partei lubas muuta Tallinna lasteaiad tasuta teenuseks ja teine partei teatas, et nemad tahtsid seda juba varem teha, siis Savisaar sundis peale oma mängu ning pani kõik arutlema temaga seotud teemadel.

Kes on Savisaare kaaslased? Kes annavad kampaaniaks raha? Kas mehe tervis peab vastu? Kes hakkavad temaga koostööd tegema ja kes mitte? Mis saab Keskerakonnast? Kas Savisaar seenior visatakse omaloodud parteist välja? Küsimusi muudkui tuleb ja tuleb, kuid mitte ühtegi selget vastust.

Ainult vähekogenud poliitik vastabki korraga kõikidele küsimustele, kui vastuseid otsivaid reportereid on võimalik oma ratastooli taga jooksutada veel kaks ja pool kuud.

Edgar Savisaare kandideerimine muudab valimiskampaania kindlasti oluliselt huvitavamaks, kuid mitte sisukamaks. Savisaare isikuga on võimalik köita vaatajaid, kuid kui valimiskampaania keskendub ühele isikule ja temaga seotud vastuoludele, siis on see vaene kampaania, mis ei paku päriselus eksisteerivatele probleemidele mitte ühtegi lahendust.

Seepärast loodan, et Eesti poliitikasse tuleks juurde sama nurgelisi tegelasi, nagu karjääri loojangul olev Edgar Savisaar, kes suudaks valmiskampaaniad muuta mitte isikute, vaid ideede võitluseks.

ARVED BREIDAKS

FOTO: Edgar Savisaare Facebook’i konto

Viimased uudised