Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: RAF

Briti kuninglike õhujõudude Typhoon reaktiivlennukid tõrjusid reedel Venemaa luurelennuki ja paar hävitajat, mis olid lähedal NATO õhuruumi tungimisele Soome lahe kohal.

Briti õhujõudude lennukid Eurofighter Typhoon tegid koostööd Saksamaa õhuväega, et ajada Soome lahe kohal lendavad Venemaa lennukid Eestist eemale, vahendab Daily Mail.

Üks lennukitest tuvastati olevat Vene õhujõudude luurelennuk IL-20 (NATO tunnus Coot-A), mis suundus Poolaga piirneva Venemaa eksklaavi Kaliningradi poole. Seda saatsid hävitajad Su-27 (Flanker-B).

Need luurelennukid on loodud vaenlase side ja signaalide kogumiseks ja analüüsimiseks.

Liitlaste õhuväed jagasid sotsiaalmeedias pilte, kuidas üks Venemaa reaktiivlennukidest Su-27 lendas õhus vaid mõne meetri kaugusel Briti lennukist.

„Me näeme sageli Läänemere kohal lendamas Vene sõjalennukeid ja seega oli see meie jaoks tavaline tegevus,” seisis Briti õhujõudude avalduses.

„Sellegipoolest on nende lennukite tõrjumise tähtsus ja meie pühendumus NATO õhuruumi kollektiivsele kaitsele vankumatu ja kindlameelne.”

„See tõrje on tõestanud, et koos oma Saksa liitlastega suudame tegutseda kiiresti ja otsustavalt, et tagada tõhusalt alliansi julgeolek.”

Briti ja Saksa Typhoonid eskortisid Coot-A ja Flanker-B läbi Eesti lennupiirkonna, enne kui andsid asja üle Rootsi õhuväe hävitajatele Saab Gripen.

Liitlased teevad praegu koostööd operatsioonil Azotize – NATO õhuturbealgatus, mille eesmärk on tagada liikmesriikide julgeolek Ida-Euroopas Ukraina lähedal.

Briti ja Saksa õhuvägi kasutavad Eestis Ämari lennubaasis oma lennukeid Eurofighter Typhoon.

Reedene juhtum on viimase kuue nädala jooksul viies kord, kui Saksa ja Briti lennukid puutuvad NATO õhuruumi lähedal kokku Venemaa lennukitega.

„See oli järjekordne demonstratsioon meie valmisolekust ja pühendumusest reageerida kiiresti, et korraldada tõrje. Need kombineeritud Briti ja Saksa õhujõudude tõrjed suurendavad jätkuvalt NATO ühtekuuluvust, tagades nende missioonide ajal sujuva koostöö ja mõistmise,” edastas Briti õhuvägi.

Viimane Vene lennukite tõrjumine toimus vaid mõni päev pärast seda, kui USA kaitseministeeriumi Pentagoni lekkinud dokumendid väitsid, et üks Moskva hävitajatest tulistas eelmisel aastal Musta mere kohal peaaegu alla Briti luurelennuki – see juhtum võis Suurbritannia Ukraina sõtta kaasa tõmmata.

Luurelennuk RAF RC-135 Rivet Joint lendas 29. septembril läbi rahvusvahelise õhuruumi Venemaa poolt okupeeritud Krimmi poolsaare lähedal, kui Moskva hävitajate Su-27 eskadrill seda tõrjus.

Briti kaitseminister Ben Wallace tunnistas toona juhtunut, öeldes parlamendile, et Vene lennukid tulid „jõhkralt” Briti lennukist 5 meetri kaugusele ja üks „laskis läheduses välja raketi”.

Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu süüdistas tehnilist riket ning teiste Venemaa kaitseametnikega vestelnud Wallace nõustus selgitusega ja tõmbas intsidendile kriipsu peale.

Kuid USA lekkinud sõjaväedokumendid on nüüd paljastanud, et raketi väljalaskmine oli väga lähedal Briti lennuki tabamisele intsidendis, mida kirjeldati kui „Ühendkuningriigi RJ (Rivet Joint) peaaegu allatulistamist”.

Ühendkuningriigi kaitseallikas seadis selle sündmuste versiooni kahtluse alla, öeldes MailOnline’ile: „Need aruanded sisaldavad ebatäpsusi ega kajasta Musta mere kohal rahvusvahelises õhuruumis toimunut”, viidates kaitseminister Wallace’i oktoobris parlamendile esitatud kommentaaridele.

Kui Vene rakett oleks Rivet Joint’i Musta mere kohal taevast alla lasknud, oleksid Ühendkuningriik ja tema NATO liitlased olnud sunnitud sõtta minema.

NATO asutamislepingu artikli 5 kohaselt lepivad liikmesriigid kokku, et relvastatud rünnakut ühe või mitme liikmesriigi vastu „käsitatakse rünnakuna nende kõigi vastu”.

Kui selline rünnak siiski toimub, abistab iga NATO liikmesriik rünnatud riiki mis tahes tegevusega, mida ta vajalikuks peab.

Briti õhujõud teevad luureteabe kogumiseks regulaarselt lende üle Musta mere rahvusvaheliste vete, aga ka Baltikumis ja Poola idaosas.

Lennuki Rivet Joint ülesanne on juhtida elektroonilist andmevahetust ja sidet – lennukit tuntakse ka tuumanuusutajana, kuna see suudab tuvastada radioaktiivsust.

Briti ja USA lennukid jätkasid luurelende pärast septembris toimunud intsidenti, kuid Briti luurelennukeid saadavad nüüd Typhoon hävitajad, samal ajal kui USA kasutab mehitamata luuredroone.

Pentagoni pressiesindaja brigaadikindral Patrick Ryder ütles eelmisel kuul, et on oluline hoida Must meri ja taevas selle kohal avatuna kõigile riikidele.

„Must meri on oluline rahvusvaheline meretee, mis toetab paljusid meie NATO liitlasi, sealhulgas Rumeeniat, Bulgaariat ja Türgit ega kuulu ühelegi riigile,” ütles ta.

Ryderi kommentaarid tulid pärast järjekordset õhuintsidenti, kus Venemaa reaktiivlennukid lasid eelmisel kuul kütust välja ja kukutasid lõpuks alla USA luuredrooni.

Drooni videokaadrid näitasid šokeerivat hetke, mil Moskva reaktiivlennuk Su-27 lähenes 14. märtsil USA mehitamata õhusõidukile (UAV) tagantpoolt ja tabas selle propellerit rahvusvahelise õhuruumi kohal.

USA väed pidid pärast kokkupõrget rahvusvahelistes vetes alla tooma 32 miljonit dollarit maksva luuredrooni, mis kutsus esile võidujooksu Moskva ja Washingtoni vahel selle tükkide kättesaamiseks.

Allakukkumise kohas märgati 15. märtsil Vene laevu, kes üritasid drooni tükke leida, kuigi Pentagon väitis, et neid osi ei õnnestunud kätte saada ja kõik luureandmed on kustutatud.

Moskva väitis, et tema lennuk ei puutunud drooniga kokku, ja süüdistas õnnetuses hoopis järsku manööverdamist.

Kuid ekspertide sõnul oli tegemist tõenäoliselt juhusliku kokkupõrkega, kuna Vene piloodid võtsid kasutusele üha agressiivsema taktika, et sundida drooni kurssi muutma.

Viimased uudised