Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Soomes on tõstatatud küsimus, miks on inimestel vaja interneti püsiühendust ehk valguskaablit koju, kui kohe tuleb mobiilne internet 5G, mis pakub samuti ülikiiret ühendust.

Soome on praegu 5G interneti pioneer terves maailmas. Samas on tõstatatud küsimus, milleks on vaja püsiühendusi, kui 5G pakub juba lähiaastatel ülikiiret internetti, vahendab Yle.

Soome transpordi- ja kommunikatsiooniministeeriumi hinnangul on Soomes tulevikus vajalikud nii püsiühendused kui 5G. On tõenäoline, et 5G ühendused ehitatakse kõigepealt välja linnades ja tiheasustusega piirkondades, kuna selleks vajalik tihe tugijaamade võrk nõuab suuri investeeringuid. Seetõttu on kiireteks ja stabiilseteks ühendusteks vaja ka tulevikus valguskaablit.

Telia info kohaselt on vaja valguskaablit juba selleks, et 5G võrku töös hoida. Nimelt on iga 5G tugijaam ühendatud võrku valguskaabliga. Tulevikus on valguskaabli võrk see niidistik, mille kaudu liigub kogu info alates mobiilikõnedest kuni Whatsappi sõnumite ja Youtube’i videoteni välja.

Valguskaablis liigub info laservalguse abil ja sellest kiiremat kiirust pole praegu olemas. Aga see on asukoha põhine ja kui see on toodud koju, siis seda kaasa võtta ei saa. Tuleviku internet on aga mobiilivõrkudes.

Tehniliselt pakub valguskaabel ka tulevikus paremat ühendust kui 5G. Siin sõltub kõik kuluefektiivsusest. Näiteks korrusmajades ja büroohoonetes tasub end paremini ära valguskaabel ja sellega on aastateks probleem lahendatud. Eramajade puhul aga tuleb 5G soodsam, kuna nn „viimane kilomeeter” on võimalik lahendada odavamalt.

Hind panebki praegu paika valguskaabli koju toomise. Eramajade puhul algab hind paarist tuhandest. Enamus kuludest tuleb kaabli kaevamisest maa sisse.

Tulevikus pakub kiiret internetti nii kaabel kui 5G, aga kindluse mõttes on parem siiski kaabel. 5G ühendused ajavad asja ära seal, kuhu kaabel veel ei jõua. Eramajade piirkondadesse kaabel niipea ei jõua.

Soome puhul on selgunud ka see, et kiire 5G nii kiiresti veel ei tule, nagu varem arvatud. Seda tuleb oodata veel mitu aastat. Põhjus on selles, et paljud kasutajad ei vaja 5G-d, vaid praegune 4. põlvkonna LTE ajab ka asja ära. Lisaks pole hea LTE võrguga maades surve 5G arendamiseks eriti suur. Seetõttu Soomes veel niipea kogu maad katvat 5G võrku välja ei arendata. Operaatoritel pole ka ettekujutust, mis hinnaga võiks tarbijatele 5G ühendust müüa. Teada on see, et 1GB liigutamine 5G võrgus maksab operaatoritele oluliselt vähem kui praeguses LTE võrgus. Pole aga teada, kas sellest võidavad ka tarbijad. Kõigepealt tuleb välja ehitada võrgud ja selleks on vaja palju valguskaabli ühendusi.

Soome Elisa hinnangul saab tulevikus tarbijate jaoks peamiseks lahenduseks 5G. See on kliendisõbralikum, sest pole vaja nii palju kaevata.

Viimased uudised