Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Palju on arutatud selle üle, kas tänapäeva koolides vastab ainekava üldse reaalse elu nõudmistele. Lihtne vastus võiks olla, et ei vasta, kuid asi pole nii lihtne kui pealtnäha paistab.

On selge, et maailma muutub kiiresti ning muutuste peamiseks käivitajaks võib pidada tehnoloogia kiiret arengut. Elon Musk ja teised veavad lausa kosmosereiside äri ning palju muudki põnevat on juhtumas.

Viimastel aastatel on fookuses digitaalsed teenused ja digikultuur. Eriti just noored elavadki nutiseadmetes, kuid vanema generatsiooni jaoks jääb see maailm veel natuke kaugeks.

Digitaalne areng jätkub ning see mõjutab meid kõiki, olenemata vanusest, soost või elupaigast maakeral. Seetõttu on oluline, et kõik teaksid põhiasju, mis puutub turvaliselt internetis surfamisse.

Vaatame järgnevalt, mida kujutavad ennast sellised uudissõnad nagu digihügieen ja kuidas see on seotud meie isikuandmete kaitsega. Tegemist on olulise teemaga, sest lisaks moraalsele aspektile puudutab see otseselt meie turvalisust ja heaolu.

Mis on digihügieen ja kuidas see võib mu elu mõjutada?

Digihügieen on tervislike ja turvaliste harjumuste kogum, mis on seotud tehnoloogia ja digitaalse maailmaga. See hõlmab erinevaid harjumusi ja tegevusi, mis aitavad säilitada digitaalset tervist ja turvalisust ning vältida võimalikke riske, nagu küberkuritegevus, andmete kaitse ja digisõltuvus.

Siin on mõned näited digihügieeni parimatest praktikatest:

 1. Paroolide tugevus ja turvalisus: Kasutage tugevaid ja unikaalseid paroole, et kaitsta oma kontosid küberkuritegevuse eest.
  Võite kaaluda kaheastmelist autentimist, kus peale parooli sisestamist tuleb teie kontole ligipääsuks sisestada ka koodi, mis saadetakse teie telefoni või e-posti teel.
 2. Veebilehtede külastamine: Kontrollige enne veebilehe külastamist selle turvalisust ja usaldusväärsust. Vältige küsitavaid või kahtlasi veebisaite ning kasutage ainult usaldusväärseid sertifikaadiga saite.
 3. Andmekaitse: Hoidke oma isiklikud andmeid turvaliselt ning vältige nende jagamist võõraste või kahtlaste saitidega. Veenduge, et teie seadmel oleksid uuendatud tarkvara ja kasutage turvalist ühendust, kui jagate tundlikku teavet.
 4. Ekraaniaja piiramine: Püüdke vähendada tarbetult internetis veedatud aega. Püüdke luua harjumus kasutada seadmeid teadlikult ja lõõgastuda ka ilma nendeta.

Digihügieeni harjumused on olulised, kuna need aitavad säilitada digitaalset turvalisust ja kaitsta teid võimalike riskide eest. Need aitavad ka teie vaimset tervist säilitada ning vähendada digitaalset sõltuvust ja seeläbi suurendada üldist heaolu.

Sotsiaalne manipulatsioon

 See, kui oluline on digihügieen, tuleb eriti hästi välja kui räägime ka sotsiaalsest manipulatsioonist. Esmapilgul hirmus termin mõjutab meid kõiki ning digihügieen võib olla just lahendus, et sotsiaalset manipulatsiooni ära tunda ning selle võrku langemist vältida.

Sotsiaalne manipulatsioon on teadlik katse mõjutada indiviidi või rühma käitumist, mõtteviisi või uskumusi. Sotsiaalne manipulatsioon võib olla kasutatud poliitilistes kampaaniates, reklaamikampaaniates ja muudes sotsiaalsetes olukordades.

Sotsiaalne manipulatsioon võib hõlmata erinevaid meetodeid, nagu valeinfo, propaganda, hirmutamine, väljapressimine, sotsiaalse heakskiidu taotlemine, sotsiaalse võrdluse taotlemine, kavaldamine jne.

Sotsiaalse manipulatsiooni eesmärk võib olla rahaline kasum, poliitilised eesmärgid, võimu saavutamine, inimeste käitumise kontrollimine, kasu saamine jne. Sotsiaalset manipulatsiooni võidakse kasutada ka pettuse või kuritegude sooritamiseks.

Sotsiaalse manipulatsiooni vastu saab võidelda, suurendades oma teadlikkust manipulatsiooni meetoditest, uurides allikaid ja kontrollides fakte, kasutades kriitilist mõtlemist, mis aitab mõista manipuleerimist ja vältida manipuleerimise ohvriks langemist.

Andmekaitse internetis

Maailma suurimad ja rikkaimad ettevõtted Facebook, Google, Microsoft, Apple ja Amazon reklaamivad vahel ennast kui „otsingumootor”, „kaubandusettevõtte”, „tarkvaraettevõtte” või mistahes muu määratlus.

Kui asja natukenegi süveneda, siis saab kiirelt aru, et nende ärimudel põhineb peamiselt sellel, et kogutakse oma klientide kohta tohutul hulgal andmeid ning luuakse nende põhjal mudeleid.

Saadud mudelitest lähtudes kohaldatakse oma toodet ja valmistatakse suunatud reklaame. Inimestele pakutakse tooteid ja teenuseid, mille kohta on antud ettevõttele signaal, et võidakse olla selle ostmisest huvitatud. See on väga mõjus tegevusplaan ning igaüks meist võiks teadvustada, kuidas meie andmetega ümber käidakse.

Mida tähendab andmekaitse tavainimese jaoks?

Andmekaitse internetis on protsess, mille abil käiakse isikuandmetega ümber hoolikalt ning kaitstakse isikuandmeid internetis vältides nende sattumist kolmandatele isikutele.

Isikuandmed võivad sisaldada teavet, nagu nimi, aadress, telefoninumber, e-posti aadress, sotsiaalkindlustuse number, pangakonto number ja muud isiklikud andmed.

Andmekaitse eesmärk on tagada, et isikuandmeid töödeldakse õiglaselt ja läbipaistvalt ning et neid kaitstakse volitamata juurdepääsu, väärkasutamise, varguse ja muude kuritegude eest.

Siin on mõned näited andmekaitse meetmetest, mida saate internetis kasutada:

 1. Kasutage turvalisi paroole: Kasutage tugevaid ja ainulaadseid paroole, mis on erinevad igal veebisaidil ja teenusel, kus te registreerute.
 2. Kaitsege oma seadmeid: Kasutage oma seadmete jaoks tulemüüri- ja viirusetõrjetarkvara. Hoidke tarkvara uuendatud, et kaitsta oma seadmeid turvaaukude eest.
 3. Kasutage turvalisi veebisaite: Kontrollige, kas veebisaidid on turvalised enne kui neid kasutate. Võite kasutada HTTPS-ühendust ja veenduda, et veebisaidid omavad sertifikaati.
 4. Olge ettevaatlik võõraste e-kirjade suhtes: Ärge avage kahtlasi e-kirju ja ärge klõpsake kahtlastel linkidel ega allalaadimislinkidel. Võite kasutada ka e-kirja filtreerimist, et filtreerida välja rämpspost ja kahtlased kirjad.
 5. Jagage oma isikuandmeid ainult tungiva vajaduse korral: Jagage oma isikuandmeid ainult usaldusväärsete veebisaitide ja teenustega ning ainult siis, kui see on vajalik.

Kokkuvõttes: andmekaitse internetis on oluline, kuna see aitab kaitsta teie isikuandmeid kuritarvitamise ja varguse eest. Isikuandmete kaitsmine aitab ka tagada teie privaatsust ja turvalisust internetis.

Viimased uudised