Circle K: USA-Hiina kaubandussõja pausile panek kergitas jõuliselt nafta hinda
Avaldatud: 15 mai, 2025Nafta hinnad maailmaturul kerkisid viimase kahe nädala kõrgeimale tasemele pärast seda, kui USA ja Hiina otsustasid mõneks ajaks kaubandussõja pausile panna ning alandasid teineteisele seatud röögatuid tollitariife. Võimalik USA-Iraani tuumalepe aitas aga neljapäeval hinnakasvu korrigeerida.
Circle K mootorikütuste hinnastamisjuhi Indrek Sassi sõnul süstis turgudesse optimismi USA ja Hiina vahel nädala alguses sündinud kokkulepe, millega USA alandas tariife 145%-lt 30%-le ning Hiina omakorda 125%-lt 10%-le.
„Kaubandussõja vähemalt ajutiselt 90 päevaks pausile panek pani aktsiaturud tõusma, aga samamoodi ka toornafta hinna. Kuna tariifisõjas kannatasid eeskätt pihta globaalsed tootjad ning vahepealne kauplemisperiood oli loid, siis nüüd nähakse tariifide alandamisel võimalust rohkem müüa ja kaupa üle maailma transportida, mis viis nafta hinna koheselt tõusule,” selgitas Sassi.
Siiski saabus neljapäeval hinnatõusule väikel leevendus, kui potentsiaalne USA-Iraani tuumalepe tõstis väljavaateid globaalse toornafta pakkumise suurenemise osas, sest Lähis-Ida ringreisil viibiv USA president Donald Trump ütles, et on jõudmas Iraaniga kokkuleppe sõlmimisele väga lähedale ja Teheran on tingimustega „enam-vähem” nõustunud. Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei lubas omalt poolt, et Iraan lubab mitte arendada tuumarelva ning loobuda olemasolevast rikastatud uraanist.
Kui nädala algul tõusis Brent toornafta kauplemishind 66 USA dollari juurde barreli kohta, siis hetkel kaupleb hind 64 USA dollari ligidal barreli kohta. Siiski hoiab globaalne optimism turgude suhtes nafta hinda kõrgemal kui mai alguses, mil Brent toornafta barreli hind kukkus 60 USA dollari lähedale.
„Oleme sel aastal näinud korduvalt, et täna tehtud lubadused ei pruugi homme enam kehtivad olla, seega on tõenäoline, et turu volatiilne üles-alla kõikumine jääb lähiajal kestma,” ütles Sassi.
Peamine faktor, mis hakkab tulevikus nafta hinda määrama, on see, milline saab olema globaalne majanduskasv. Praegune tariifide alandamine peaks ootuste kohaselt globaalset majanduskasvu ergutama, kuid ebaselgus Trumpi kaubanduspoliitika kohta hoiab tarbijate ja tootjate kindlustunnet madalal.