Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Telegram

Euroopa Komisjon andis loa sanktsioneeritud kaupade liikumiseks läbi Leedu Kaliningradi mööda raudteed.

Täna kolmapäeval, 13. juulil kinnitatud dokumendis on kirjas, et raudteetransiidiga saab katta Kaliningradi vajadusi, vahendab lrt.lt.

„Sanktsioneeritud kaupade autotransiit Venemaa ettevõtjate vahendusel ei ole EL-i meetmete kohaselt lubatud. Raudteetranspordi puhul sellist sarnast keeldu ei ole,” seisab Komisjoni kolmapäevases avalduses.

„Liikmesriigid kontrollivad, kas transiidimahud jäävad viimase kolme aasta ajalooliste keskmiste piiridesse, peegeldades eelkõige tegelikku nõudlust esmatähtsate kaupade järele sihtkohas,” märgitakse avalduses.

Brüssel andis täiendavad juhised välja pärast seda, kui Leedu keelustas sanktsioonide alla kuuluvate kaupade transiidi Kaliningradi. Moskva nimetas seda „blokaadiks”, ähvardades „mittediplomaatilise” kättemaksuga.

Sanktsioonid terase ja muude metallide osas jõustusid 17. juunil, piirituse, tsemendi ja puidu osas 10. juulil. Piirangud söele ja naftatoodetele hakkavad kehtima vastavalt 10. augustil ja 5. detsembril.

Leedu välisministeerium tervitas tänase kolmapäeva õhtuses avalduses komisjoni suuniseid, öeldes, et riik ei ignoreeri oma partnerite seisukohti ja hinnanguid.

„Selgelt on Kremli režiimi üks eesmärke Atlandi-ülese ühtsuse lõhestamine […], jääb Leedu ka edaspidi truuks transatlantilisele partnerlusele ning järgib EL-i ühtset ja koordineeritud sanktsioonipoliitikat,” teatas ministeerium.

Ministeerium märkis siiski, et „uute […] suuniste avaldamine võib jätta põhjendamatu mulje, et Atlandi-ülene kogukond pehmendab oma positsiooni ja sanktsioonide poliitikat Venemaa suhtes.”

Ministeerium teatas, et Leedu jätkab oma territooriumi läbivate kaupade kontrollimist, et vältida sanktsioonidest kõrvalehoidmist, lisades, et „jätab endale õiguse selliseid katseid ühepoolselt takistada”. Ministeerium aga ei täpsustanud, millal keelatud kaupade transiit jätkub.

Leedu riigi raudtee Lietuvos Geležinkeliai (LTG) teatas, et ootab riigi võimudelt juhiseid.

Leedu endise peaministri ja Euroopa Parlamendi liikme Andrius Kubiliuse sõnul suurendab Kreml tõenäoliselt oma survet Brüsselile ja Baltikumile. „Oleme algusest peale öelnud, et suurim oht ​​[…] on see, et Kreml on õnnelik, et on Euroopa Komisjoni hirmutanud,” ütles ta LRT raadiole. „Meid ootavad veelgi suuremad ohud, sest Kreml, kui ta tunneb, et suudab oma survega midagi saavutada, kipub [eskaleeruma],” lisas ta.

Kubilius ütles, et Moskva võib paluda olemasolevate Kaliningradi transiidilepingute läbivaatamist ja nõuda „täiesti vaba transiidikoridori”.

Kolmapäeval teatas Venemaa riiklik uudisteagentuur RIA Novosti, et Euroopa Liit ja Venemaa jõudsid kokkuleppele. Komisjon teatas selle peale, et läbirääkimisi Moskvaga ei peetud.

„Ei, see pole sugugi tõsi. See on vale, et me leppisime Venemaaga milleski kokku või rääkisime läbi,“ märkis Euroopa Komisjoni pressiesindaja Daniel Sheridan Ferrie.

Varem juulis teatas Spiegel, et Brüssel ja Berliin olid mures, et Venemaa võib alustada sõjategevust, mis tõmbab praegu Leedus viibivad Saksa sõdurid konflikti. Kantsler Olaf Scholz ütles, et sanktsioonide alla kuuluvate kaupade transiiti tuleks jätkata.

Varem ütlesid Vilniuse ametnikud, et sanktsioonid rakendati kooskõlastatult EL-iga ja kannapööre tooks kaasa Kremli julgema käitumise.

Parlamendi üks suurimaid opositsioonirühmitusi Demokraatlik Liit on kutsunud välisminister Gabrielius Landsbergist üles võtma vastutust „välisministeeriumi kehva tegevuse ja valitsuse strateegilise kommunikatsiooni täieliku puudumise eest”.

Viimased uudised