Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Jonna Pechter. Foto: Bigbank

Majanduslikult keerulistel aegadel muutuvad pangad laenu andmisel ettevaatlikumaks, kuid inimestel on endiselt vaja raha laenata ja pakuvad tagatiseks lihtsamini kinnisvara. See meelitab aga turule kahtlase tausta ja ärieetikaga laenuandjaid, sõnas Bigbanki Eesti äriüksuse juht Jonna Pechter.

„Pangad muutuvad rasketel aegadel laenuanalüüsis aeglasemaks ja ettevaatlikumaks ning pakuvad laenu vaid väga kitsast šabloonist läbi mahtuvatele klientidele. Just sellises olukorras näevad võimalust kahtlased tegijad laenuturul,“ sõnas Jonna Pechter. „Inimesed ise on kergemini valmis kinnisvarale hüpoteeki seadma, sest mõistavad, et aeg nõuab seda, kuid paljudel juhtudel ei tohiks pank ka tagatise korral laenu anda.“

Pechteri sõnul võib rasketel aegadel inimestele tunduda, et kiirem tehing vähem tuntud tegija juures võib olla just see, mis teda hädast välja aitab, kuid see võib lõppeda suure pettumuse ning kahjumiga. „Väikese laenusumma tagatiseks pandud oluliselt väärtuslikuma kinnisvaraobjektiga seotud laenuleping saadetakse esimesel võimalusel täitemenetlusse ning müüakse kinnisvara pikema jututa kiirmüügihinnaga maha,“ hoiatas Pechter.

Laenuandjat tuleb valida hoolikalt

„Mõelge läbi kõige negatiivsem stsenaarium, kus laenumaksed jäävadki tasumata. See, mis siis täpselt edasi toimub, sõltub suuresti laenuandjast,“ rõhutas Pechter. „On laenuandjaid, kes ütlevad lepingu esimesel võimalusel üles ja panevad tagatise müüki, aga ka neid, kes annavad võlas kliendile rohkem võimalusi ning annavad isegi nõu, kuidas oma rahaasjades taas järje peale saada. Kuna reklaamis keegi võlahalduse poolest ei räägi, tasub lähtuda põhimõttest, et kõige kõrgemad nõuded kehtivad pankadele ning seega on pangast laenu võtta alati kõige turvalisem. Ka teiste finantseerijate hulgas võib olla kliendisõbraliku ja inimliku käitumisega ettevõtteid, aga igaks juhuks tasub uurida enne laenulepingu sõlmimist ettevõtte tausta.“

Pangajuhi sõnul tuleks ebastabiilsel ajal usaldada pigem vanemaid turuosalisi, kelle ärieetika ja kogemused on karastunud mitmetes kriisides. „Soovitus nendele, kelle tööandja on hiljuti taotlenud töötukassalt palgatoetust või kelle sissetulekut on ajutiselt vähendatud, on võtta olukorda kaalutletult, mitte kiirustada ning pigem rääkida pangaga läbi, selle asemel, et pöörduda kiire tehingu lootuses kahtlaste tegijate poole,“ lausus Pechter.

„Lisaks laenu võtmisele tasub ettevaatlik olla ka tagatise pakkujal,“ lisas Pechter. „Kui annad oma kinnisvara kellegi laenu tagatiseks, siis on reaalne võimalus, et jääd sellest ilma. Samamoodi ei ole süütu nähtus ka kellegi laenukohustuse, isegi õppelaenu käendamine.“

Soovitus inimestele, kes alustavad või juba ehitavad omale maja – kohustused ja eritingimused

„Mõnikord lisatakse laenulepingusse tingimusi, mis seavad kliendile teatud kohustusi. Näiteks võidakse seada täiendavaid kohustusi teavitada laenuandjat kõigist järgnevatest laenudest. Kui ostetav kinnisvara pole veel valmis, siis võidakse panna lepingusse eritingimus teatud aja möödudes esitada pangale vara kasutusluba. Igasuguste kohustuste puhul tuleb kindlalt veenduda, et kohustus ei lähe meelest ära ning on ka reaalselt saavutatav. Kiirustades kasutusloa poole püüdlemine võib ehitushinna ajada planeeritust aga oluliselt suuremaks. Laenulepingujärgsete kohustuste täitmata jätmine võib kaasa tuua rahalised trahvid,“ lisas Pechter.

Bigbank AS (www.bigbank.ee) on Eesti kapitalil põhinev tarbimislaenudele ja tähtajalistele hoiustele keskendunud spetsiaalpank, millel on lisaks tegevusele Eestis filiaalid Soomes, Rootsis, Lätis ja Leedus ning mis pakub piiriülese teenusena oma tooteid ka Austrias, Saksamaal ja Hollandis.

Viimased uudised