Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Jonna Pechter. Foto: Bigbank

Bigbanki Eesti äriüksuse juhi Jonna Pechteri sõnul on kõigest nelja aastaga tõusnud keskmine välja antav autolaenu summa 85 protsenti ning ettevõte ennustab sarnast plahvatuslikku kasvu ka korporatiivklientide hulgas. Inimesed tahavad osta võimalikult uut autot, mis on Pechteri hinnangul loogiline, sest Eesti autopark ületab oma 12-aastase keskmise vanusega Euroopa Liidu  keskmist näitajat.

„Eestis on väga aktiivne kasutatud autode turg, kuid keskmise auto vanus on olnud väga kõrge ning hea eesmärk oleks see number saada umbes 10 peale,“ sõnas Jonna Pechter. „Kliimastreigi järel peame üheselt tunnistama, et Eesti peabki muutma oma autopargi keskkonnasäästlikumaks, mida uued nt elektriautod kindlasti on. Uuema auto ostmise soovi pidurdab aga kõrgem hind, milleks pajudel piisavalt sääste ei ole. See ongi keskmise autolaenu suuruse tõusu peamine põhjus ning majanduse kõrgkonjunktuur annab enesekindlust juurde.“

„Teine ja mitte väheoluline põhjus on see, et inimesed ja ettevõtted asendavad liisingu laenuga,“ selgitas Jonna Pechter. „Autoturg otsib alternatiivset finantseerimise teenust. Ettevõtetel on liisimisega võrreldes auto laenuga ostmisel ja auto kui vara omanikuks saamisel mitu eelist. Kõige suurem neist on vara käsutamise vabadus – sellega on lihtsam sõita välisriiki ja teha muid olulisi toiminguid, mis auto liisinguandjale kuulumise korral on raskendatud või võimatud. Samuti on eeliseks laenuga soetamisel kaskokindlustuse kohustuse puudumine. Vara võib kindlustada täpselt oma äranägemise järgi või lasta kindlustuskulud katta omakorda selle rentijal või kasutajal.“

„Eesti kasutatud autode turg on suur ja lai ning autolaenuga võib ettevõte soetada endale ka näiteks silmatorkava reklaamauto, investeerida vanasse uunikumi või praktilisse tarbesõidukisse,“ rääkis Jonna Pechter. „Usun, et Eestis on väga palju selliseid ettevõtteid, kes tegelevad autodega ning oskavad hinnata teatud tüüpi vanemaid automudeleid, suutes auto seisukorral nii-öelda kätt pulsil hoida, korralist hooldust läbi viia või isegi selle väärtust olulisel määral tõsta,“ lisas Pechter.

Pangajuhi sõnul väljastatakse autolaenu ettevõttele summas kuni 25 000 eurot ning seejuures ei ole soetatava sõiduki vanus ega läbisõit üldse oluline, sest kõigi unistus ei ole osta võimalikult uut autot, millega kaasnevad kõrgemad lisakulud ja kohustus garantii ajal seda margiesinduses hooldada. Eelmisel aastal müüdi Autode Müügi- ja Teenindusettevõtete Eesti Liidu (AMTEL) andmetel Eestis 25 387 uut autot, kuid kasutatud autodega tehti Eesti suurima autoportaali andmetel viis korda rohkem tehinguid.

Bigbank AS (www.bigbank.ee) on Eesti kapitalil põhinev tarbimislaenudele ja tähtajalistele hoiustele keskendunud spetsiaalpank, millel on lisaks tegevusele Eestis filiaalid Soomes, Rootsis, Lätis, Leedus ja Hispaanias ning mis pakub piiriülese teenusena oma tooteid ka Austrias, Saksamaal ja Hollandis.

Viimased uudised