Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Balti riikide presidendid Kersti Kaljulaid, Dalia Grybauskaite ja Raimonds Vejonis kohtusid täna Washingtonis Valges Majas USA presidendi Donald Trumpiga.

Kohtumisele järgnes pressikonverents, kus Donald Trump õnnitles Balti rahvaid iseseisvuse 100. aastapäeva puhul ja tänas Balti riike aktiivse koostöö eest, samuti selle eest, et Balti riigid panustavad kõik tänavu vähemalt 2 protsenti SKP-st kaitsekulutustele.

Pärast Trumpi sõna võtnud Leedu president Dalia Grybauskaite kiitis omakorda USA-d toetuse eest Balti riikidele ning märkides ära riikide omavahelisi majandussidemeid.

Eesti president Kersti Kaljulaid kiitis samuti Trumpi toetuse ja koostöö eest.

Ajakirjanikud kasutasid juhust ja küsisid Trumpi käest USA vägede kohta Süürias ja mujal Lähis-Idas, millele Trump vastas, et USA-le pole kohalolek Lähis-Idas viimase 17 aasta jooksul midagi andnud peale suurte kulutuste – kokku ligi 7 triljonit dollarit – ning seetõttu kaalutakse tõsiselt vägede väljatõmbamist nii Süüriast kui mujalt välismaalt. Selle asemel lubas Trump panna USA sõjaväe valvama USA-Mehhiko piiri. „Me kasutame sõjaväge oma rahva heaks,” ütles Trump, „on aeg tulla tagasi koju ja mõtleme selle väga tõsiselt.”

Küsimusele Venemaa kohta vastas Trump, et keegi pole olnud Venemaa suhtes karmim kui tema – äsja saadeti välja 60 Vene diplomaati. Teised riigid ei küündinud ligilähedalegi. Samas lisas Trump, et vaja oleks ka teiste NATO riikide suuremat panustamist. Trump tunnistas, et soovib Venemaa ja president Vladimir Putiniga häid suhteid, aga kui see ei õnnestu, siis pole midagi teha.

Läti president Raimonds Vejonis ütles, et jätkab visiiti Kalifornias Räniorus ja lisas, et üks kohtumise teema oligi just majandussuhete arendamine Balti riikide ja USA vahel.

Presidendid Kersti Kaljulaid, Dalia Grybauskaite ja Donald Trump.

USA president Donald Trump.

Viimased uudised