Balti ja Poola peaministrid kutsuvad veebihiiglasi üles tõhustama võitlust sõjapropaganda ja desinformatsiooni vastu
Avaldatud: 28 veebruar, 2022Eesti, Läti, Leedu ja Poola peaministrid saatsid täna Twitteri, Google’i, YouTube’i ja Facebooki juhtkondadele avaliku kirja üleskutsega suurendada meetmeid sõjapropaganda ja desinformatsiooni vastu võitlemiseks ning tagada inimestele parem ligipääs usaldusväärsele infole.
„Venemaa valitsus levitab valesid, segadust ja kahtlusi toimuva suhtes ning püüab õõnestada demokraatliku maailma ühtsust. Venemaa valitsus on käivitanud ka massilise desinformatsioonikampaania, et õigustada maailma ja oma inimeste ees sõjalist agressiooni ja varjata selle käigus toime pandud kuritegusid. Kuigi veebiplatvormid on teinud suuri jõupingutusi, et tegeleda Vene valitsuse enneolematu rünnakuga tõe vastu, pole see piisav. Nüüd on aeg tegutseda otsustavalt,“ seisab Kaja Kallase, Krišjānis Kariņši, Ingrida Šimonytė ja Mateusz Morawiecki pöördumises.
Peaministrid rõhutavad, et sulgeda tuleb kontod, mis tegelevad sõja ja sõjakuritegude õigustamise, eitamise või ülistamisega, samuti Venemaa ja Valgevene valitsusasutuste, riigi juhtkonna ja nende lähikondsete kontod ning riikliku kontrolli all olevate meediakanalite kontod. Veebihiiglasi kutsutakse üles keelama Venemaa ja Valgevene riigi kontrolli all olevate meediakanalite tegevust oma platvormidel, et propagandakanalid ei saaks kasutada neid rahvusvahelistest piirangutest kõrvalehoidmiseks.
Kirja allkirjastanud liidrid paluvad suurimatel veebiplatvormidel toetada kohalikke faktikontrolli algatusi, eriti vene ja ukraina keeles, mis võimaldavad eristada desinformatsiooni ja ebaseaduslikku sisu. Samuti esitasid valitsusjuhid veebihiiglastele üleskutse kohandada oma otsinguseadeid ja algoritme selliselt, et need aitaksid leida Ukraina sõja kohta usaldusväärset teavet ja teavitada kasutajaid, kes puutuvad kokku desinformatsiooniga. Üks peaministrite ettepanek puudutab ka vajadust jõulisemalt seista vastu Venemaa valitsuse survele veebiplatvormide sisu tsenseerimiseks või ligipääsu piiramiseks.
„Oleme valmis pakkuma mistahes abi ja lisateavet nende ja muude sammude toetamiseks, mis on olulised kaitsmaks mitte ainult Ukrainat, vaid ka demokraatiat, mida me vabas maailmas väärtustame ja edendame,“ kinnitavad Balti ja Poola peaministrid oma kirjas.