Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Siin-seal kostab praeguse koroonaviiruse pandeemia ajal üleskutseid mitte külvata ja tekitada paanikat. Samas inimesed kogunevad ja pidutsevad ning neid ei kritiseeri avalikult keegi.

Paanika pole õigustatud tulekahju ajal kinost või kaubanduskeskusest väljumisel, kus inimesed end surnuks tallavad. Ent viirusepuhangu puhul on hea, kui inimesed üksteisest eemale hoiavad ja korraga rohkem poest ostavad, sest siis nad niipea enam poodi ei lähe.

Praeguse koroonaviiruse üleilmse pandeemia puhul on selgunud, et paanikat on vaja tekitada, seda on läbi lillede soovitanud isegi Rahvusvaheline Terviseorganisatsioon WHO. Loomulikult mitte asjatut paanikat, näiteks valeuudiste edastamist. Aga inimeste hirmutamine viirusega on õigustatud, sest muidu ei istu nad kodus. Isegi valeuudis on hea, kui see vähendab inimestevahelisi kontakte.

Koroonaviiruse puhul on selge, et kui inimesed liikumist ja kontakte ei piira, siis läheb asi väga hulluks. See on hästi näha nii Iraanis kui Itaalias. Seni on laialt levima hakanud koroonaviirus saadud kontrolli alla ainult Hiinas Wuhanis, aga seal suleti väljastpoolt korterite uksed ning keevitati väljastpoolt kinni kortermajade trepikodade uksed. Tänaval liikunud inimesed viidi minema. Igasugust liikumist piirati miinimumini. Sarnast asja pole suudetud korrata mitte kusagil maailmas.

Lõuna-Korea, Hong Kong ja Singapur pole head näited, sest seal on juba algusest peale ülima põhjalikkusega jälitatud iga viimset kui nakatunut. Aasia sai oma valusad vitsad kätte seoses 2003-2004. aasta SARS-iga, pärast mida loodi süsteem selliste haiguste tõrjumiseks. Sarnane asi pidi olema ka Hiinas, aga see ei toiminud. See oli põhjus, miks uus koroonaviirus pääses üldse levima.

Euroopa on uus Wuhan, sest Euroopas pole SARS-i kogemust, samuti puuduvad selliste hädadega võitlemiseks süsteemid. Seetõttu lasti haigusel sisse tulla. See oli võimude poolt täiesti süüdimatu käitumine. Põhjus on selles, et sellist haigust pole Euroopas viimased 100 aastat nähtud. Eelmine oli Hispaania gripp aastatel 1918-1920, mis nõudis ligi 100 miljonit inimelu – see kogemus on paraku ununenud.

Praegu on haigus ka Eestis sees ja nüüd pole enam muud, kui USA presidendi viimaseid sõnavõtte parafraseerides paluda: Hoia, Jumal, Eestit!

LÕUNAEESTLANE

Kommentaarid

Viimased uudised