Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Valitsuse äraspidine maksupoliitika on nullinud ära kõik selle, mille üle Eesti võiks uhkust tunda: alkoholi tarvitamise vähenemine ja ümbrikupalkade hääbumine.

Lühidalt öeldes pani valitsus eesti rahva uuesti jooma ja ümbrikupalka nõudma. Nagu tunnistab ettevõtluskõrgkooli Mainor õigusõppejõud Janus Paurman, muutis viimane tulumaksureform ümbrikupalga saamise nii ahvatlevaks, et nüüd nõuavad seda juba inimesed ise.

Sellest, et eestlased on hakanud rohkem jooma, on samuti juba olemas võrreldavad andmed.

Seda kõike ei saa seletada ainult kaupmeeste ahnusega, millele viitab Alko1000 poodideketi asutaja Einar Visnapuu. Kaupmehed on ühteviisi ahned igal pool, aga Eestis hääletasid inimesed jalgadega põhiliselt valitsuse maksupoliitika vastu.

Mõneti sarnaneb praegune olukord 2008-2010. aasta kriisiga, mil kümned tuhanded Eesti inimesed hääletasid samuti jalgadega – aga tol korral mindi Soome tööle ja elama. See oli aeg, mil Eesti valitsus, tookord Reformierakonna poolt juhitud leidis, et kedagi aidata pole vaja, mistõttu tõsteti kodudest välja tuhandeid Eesti peresid. See oli rahvuslik tragöödia, mida võib võrrelda nõukogude võimu tuleku ja küüditamistega, ainult seekord olid küüditajad Eesti enda inimesed – vabariigi valitsus.

Uus, Keskerakonna juhitud valitsuse maksureform tõi kaasa uue küüditamise, ainult seekord ei küüditatud inimesi mujale elama, vaid pandi nad mujalt omale kaupa ostma. Kuivõrd Eestis on hinnad tõusnud juba Soome tasemele ja Tallinnas Kalamajas maksab kohv 3 eurot, millele juhtis tähelepanu ettevõtja Indrek Kasela. See on isegi kallim kui New Yorgis või Londonis.

Mida see näitab? Aga ei midagi muud, kui et erinevalt tervise- ja ümbrikupalga teemast, kus liiguti ajas 10 aastat tagasi, on hinnad Eestis teinud hiigelhüppe tulevikku. New Yorgis ja Londonis on kohvitass sellise hinnaga, sest seal teenivad inimesed palka alates 10 000 eurost kuus. Aga millega põhjendada selliseid hindu Eestis?

Leisi Lapikoja omanik Maire Forsel tegi juba aastaid tagasi kõigile puust ja punaseks selgeks, miks väikeettevõtjana pole Eestis võimalik ausalt asju ajades toime tulla. Ja  kui arvestada, et enamus ettevõtjatest on väikeettevõtjad, eriti teeninduses, siis pole midagi imestada, et tõusevad hinnad ja makstakse ümbrikupalka. Sest, NB! ausalt pole võimalik hakkama saada.

Alates sellest, kui Maire Forsel oma muresid kurtis, pole valitsus teinud väikeettevõtjate heaks mitte midagi. Pigem vastupidi, kraane on koomale tõmmatud ja makse veelgi tõstetud ehk olukord on veel hullem kui oli siis, mille kohta Forsel rääkis, et pole võimalik ausalt hakkama saada.

Eestlane on aga visa hing ja tulnud läbi paksust ja vedelast. Tuleb ka nüüd, kui on sunnitud tooma ümbrikupalga eest Lätist kasti viina või paagitäie kütust. Õnn on see, et enam Soome ei küüditata.

LÕUNAEESTLANE.

Kommentaarid

Viimased uudised