Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kogu maailm oleks alates koroona epideemia algusest justkui ära tinistatud. Kui muidu heidetakse Hiinale ette pidevaid inimõiguste rikkumisi, siis koroona epideemia käigus sai tervest maailmast märkamatult Hiina.

Häbilugu on juba see, et alates pandeemia algusest on maailm tantsinud Hiina taktikepi järgi. Kõigepealt pasundati Hiina initsiatiivil, et mingit koroonat pole olemas. Siis, kui Hiinas polnud võimalik enam nakkuse levikut varjata, hakati Hiina eeskujul terveid piirkondi sulgema. Hiinas on sellised arapid tavaline asi, seda on tehtud kogu aeg, mujal maailmas aga vähemalt viimasel ajal täiesti pretsedenditu.

Maailm ei saanud aru ühest lihtsast asjast: Hiinas oli vaja karme meetmeid mitte viiruse tõrjumise, vaid rahva tahte allasurumise pärast. Meetmeid oli vaja selleks, et rahvas ei hakkaks mässama läbinisti mäda ja korrumpeerunud võimu vastu, mis lasi viiruse levima ja seadis nõnda ohtu terve maailma. Inimeste iga liigutuse jälgimiseks suleti Hiinas paljud asutused, piirati liikumist ja hakati kasutama QR-koodi põhiseid koroonapasse, mis on levinud nüüdseks üle terve maailma. Inimestest on saanud numbrid nagu George Orwelli õuduslugudes.

Seejuures, mis on huvitav, alates pandeemia algusest ei süüdista keegi Hiinat, vaid püssitorud on demokraatlikeks peetavates riikides suunatud omaenda inimeste vastu. Inimeste põhiõigusi kägistatakse täna Euroopa Liidus samamoodi nagu seda on tehtud aastakümnete jooksul Hiinas.

Hiina puhul oli algusest peale selge, et viirus levis vähemalt osalt kulutulena seepärast, et sealne ühiskonnakorraldus on väga haavatav ja ei suuda vastu seista šokkidele. Selge on see, et Hiina totalitaarne ühiskond on võimetu taluma šokke. See nõrk koht oli ka totalitaarse korraldusega NLiidu lagunemise põhjus. Hiinal oli oht laiali laguneda, seetõttu hakati inimesi kägistama ja represseerima, tervise edendamise sildi all. Paljud sõltumatud rahva-ajakirjanikud, kes pandeemia algul sotsiaalmeedias Hiinas toimuva kohta infot levitasid, on praeguseks lihtsalt kadunud. Samuti on surnud paljud arstid, kes koroona kohta maailmale infot edastasid. Totalitaarse ühiskonna ainus võimalus kriisis ellu jääda on kasutada oma peamist trumpi – võimalikult palju represseerida.

Hiina suureks õnnestumiseks võib pidada seda, et mingi trikiga õnnestus oma süsteem eksportida teistesse riikidesse. Selle asemel, et kasutada oma tugevusi, hakati teistes riikides tuimalt Hiinat kopeerima. Ja see protsess käib kuni tänase päevani. Terve maailm on paari epideemia-aastaga hiinastunud. Ainuke vahe on selles, et ajal, mil demokraatliku maailma suurlinnad meenutavad pandeemia alguse aja Wuhani, käib Wuhanis pidu ja pillerkaar.

Kus siis pandi pusse? Aga kõigepealt sellega, et probleem pole mitte vähestes piirangutes, vaktsineerituses või koroonapasside puudumises, vaid tervishoiu madalas võimekuses. See on põhjus, miks kehtestatakse piiranguid, mitte viirus. Nagu mitmed asjatundjad on juba välja toonud, oli senine tervishoiu korraldus timmitud gripi järgi, nüüd tuleb seda teha koroona järgi. Nii lihtne see ongi, ja probleemid kaovad iseenesest.

Parimal juhul on vaja igasse haiglasse juurde teha vaid mõned ravikohad. Muuta veidi töökorraldust, parandada ventilatsiooni ja isolatsiooni võimekust, mõelda välja sobivad ja kasutaja-sõbralikud kaitsevahendid. Ning suurendada meditsiinilise personali hulka, vajadusel tõsta meedikute palka. See pole just suur ega ületamatu pingutus, kui see aitab vältida ühiskonna lõputut kägistamist ja hiinastamist.

LÕUNAEESTLANE

Viimased uudised