Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Täna laekus paljude inimeste arvetele summa, mis oli sinna kogunenud seoses II pensionisambaga. See oli Isamaa erakonna teene ja hea asi, sest inimesed saavad oma raha kasutamist ise kontrollida.

Enne seda oli raha usaldatud pankade kätte ja nagu elu näitas, siis polnud pangad eriti hoolsad raha kasutajad – tootlus jäi isegi hinnatõusule alla, mis tähendab, et raha kaotas oma väärtust. Sellisel kogumisel aga pole mõtet, kuna kahju saavad kõik – nii inimesed ise kui riik, mis samuti raha panustas.

Loomulikult võib väita, et nüüd inimesed võtavad raha välja ja laristavad oma pensioniraha ära. Teisest küljest on see inimeste enda raha, mis täna on väärt rohkem kui aastate pärast. Arvestades Eesti kiiret arengut ja palgatõusu, pole täna panustatud summad tulevikus arvestatav pensionilisa. Piltlikult öeldes: täna on 10 000 eurot rohkem väärt kui selle põhjal arvutatav 20-eurone pensionilisa mõnekümne aasta pärast.

Eesti pensionisüsteemi II samba viga oli ka see, et sealt ei olnud võimalik raha korraga välja võtta ning pärandamisele olid seatud piirangud.

Arvestades praegust koroona-aega, kus paljudes riikides on inimesed hädas oma igapäevase eluga ning majandused kiduvad, annavad Eesti pensionimaksed tõuke majanduse arengule ning loovad üldise positiivse fooni. Seegi pole tähtsusetu, arvestades inimeste vaimset tervist ja heaolu.

Eesti elu ja majandus olid juba kümmekond aastat paigal tammunud. Eesti jaoks oli see väga halb asi, sest näiteks Soomele ei jõutud karvavõrdki lähemale. 30 aastat tagasi pärast Eesti iseseisvumist lubati, et Soome püütakse kinni 25 aastaga, aga seda pole juhtunud. Raha aitas Eesti stagneerunud elu ja majanduse kännu tagant lahti. Mida paremini läheb majandusel, seda kõrgemad on palgad ja suurem inimeste üldine heaolu.

Kuigi Isamaa seda ilmselt nii ei mõelnud, sest II samba reformi planeeriti juba enne koroonat, tuli raha täpselt õigel ajal.

LÕUNAEESTLANE

Viimased uudised