Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Aktsiisitõusudega maainimestele noa selga löömine pole ainus „kangelastegu”, millega Eesti sotsid on viimasel ajal hakkama saanud. Nüüd torpedeerisid nad puuetega lastele toetuste suurendamist, mida pole juba 12 aastat tehtud.

Kui Adolf Hitler endale teed võimu poole rajama hakkas, ei uskunud ilmselt keegi, kuhu see lõpuks välja võib viia. 1940ndatel aeti tema ja ta kaaskonna poolt ahju umbes 250 000 puudega inimest ning lisaks sellele veel mitmeid teisi. Hitler lahendas kõige nõrgemate ülalpidamisega kaasneva majanduskulu nõnda, et likvideeris need kõige nõrgemad lihtsalt ära. Polnud inimest, polnud probleemi. Samal põhimõttel käitus Stalin, kes saatis Siberisse kõik tüütud „elemendid”.

Tänapäeval keegi abivajajaid ilmselt ahju ajama ei hakka, Euroopa Liidu tingimustes oleks see ka ilmselt võimatu. Küll on võimalik abivajajaid ahju ehk pikale piinlemisele ajada teistmoodi, rafineeritumalt – neilt eluks hädavajalikke toetusi ära võttes.

Pole saladus, et sügava puudega lapse ühel vanemal ei ole võimalik lapse hooldamise kõrvalt tööl käia, sest erinevalt kerge ja raske puudega lapsest vajab sügava puudega laps vanemapoolset hoolt 24/7 ehk ööpäevaringselt. Hetkel on sügava puudega lapse riiklik toetus Eestis 80 eurot, olles juba 12 aastat muutumatu ning võrdsustatud raske puudega lapse toetusega.

Sellele traagilisele olukorrale üritas lõppu teha Vabaerakond, kui esitas selle aasta juunis riigikogule eelnõu, mille kohaselt oleks sügava puudega lapse toetus kolmekordistunud ning raske ja kerge puudega lapse toetus tõusnud kahekordseks.

Eelnõu oli riigikogus esimesel lugemisel 8. novembril ning selle arutelu stenogramm räägib kurba keelt. Nimelt seisid nende toetuste tõstmisele kategooriliselt vastu sotsid, kes leidsid, et puuetega laste toetusi ei tule mitte suurendada, vaid neilt tuleb ära võtta ka riiklik toetus ning anda see kohalike omavalitsuste valitsusalalasse, kes saaksid oma suva järgi otsustada, kas ja kui palju nad oma linna või valla puuetega lapsi toetada tahavad.

Selle peale tuleb mulle meelde viimane Kodutunde saade, kus üks sügava puudega lapse ema rääkis valusa irooniaga, kuidas tal oli sel aastal „palgatõus” – tema valla poolt makstav hooldetoetus tõusis 25lt eurolt 35-le eurole kuus. Nii läheb ilmselt ka puudega lapse toetusega, kui sotsid võimule edasi jäävad ning oma abivajajate arvelt kokkuhoidmise poliitikat edasi teostada saavad.

Kõige selle juures on ülimalt tragikoomiline see, et oma lipukirja järgi on sotsid need, kes „hoolivad” ja kõige nõrgemate eest seisavad. Ja inimesed, kes ei loe Riigikogu stenogramme ega erakondade programme põhjalikult läbi, võib-olla valivadki selle loosungi järgi. Lähevad ja valivad sotse ning on pärast pahased, kui kuulevad, et nende puudetoetust või pensioni hakkab riigi asemel maksma hoopis kohalik omavalitsus, kel võib-olla ei olegi võimalust seda maksta.

„Aga ma ei oleks seda kunagi uskunud,” ütlevad nad siis. Just. Nagu inimesed Saksamaal poleks kunagi uskunud, millise supi sisse Hitler nad tirida võib. Sest ka tema oli oma sõnul lihtsa sakslase eest väljas. Seda, et ta sealjuures kõik abivajajad ahju kupatab, füürer muidugi ei maininud.

Nüüd võib muidugi küsida, et kuhu sotsid siis selle abivajajate arvelt kokku hoitud raha suunavad. Vastust ei tule kaugelt otsida – Hitler ja tema kaaskond ehitas endale üha uhkemaid paleesid ning elas igas mõttes kuninglikku elu. Eesti esisots Jevgeni Ossinovski püherdab samuti luksuses ja ka väiksemad sotsid krabavad, kust aga saavad. Indrek Saar on ehitanud endale häärberi Viitna lähedale ning Anti Allas ehitab paleed Rõugesse.

Sügava puudega laste arvelt kokku hoitud 13 miljoni euroga saab ilmselt veel mõne Carinhalli või mõne muu sellise rajatise püsti panna.

IRJA TÄHISMAA

Kommentaarid

Viimased uudised