Arvamus: SARS, MERS ja koroonaviirus
Avaldatud: 2 mai, 2020Soome terviseameti teadusprofessor Matti Jantunen kritiseerib blogis tervet läänemaailma seoses liiga aeglase reageerimisega koroonaviirusele.
Valik pole mitte raha või elu, vaid raha ja elu, märgib professor Jantunen. Ta toob eeskujuks Aasia riigid, kus suudeti summutada koroonaviirused SARS ja MERS ning kus nüüd suudeti sama teha uue koroonaviirusega SARS-CoV-2, nii et kahju nii inimestele tervisele kui majandusele oleks minimaalne.
Tõepoolest, professor Jantunen on sõnastanud põhiküsimuse: miks ei suudetud läänemaailmas koroonaviirusele adekvaatselt reageerida. Kritiseeritud on Maailma Terviseorganisatsiooni WHO-d, aga samas edastas WHO juba veebruari lõpus juhised selle kohta, kuidas peaks lennureisijaid kontrollima. See jutt läks nii Euroopas kui Ameerikas kurtidele kõrvadele.
Nii Eestis kui teistes Euroopa riikides teatasid terviseametnikud veel veebruaris tõsimeeli, kuidas viirus Euroopasse ei jõua ja siinsetele inimestele mingit ohtu ei kujuta. Mõned nädalad hiljem aga keerati terve elu lukku. Algul alareageeriti, siis ülereageeriti. See näitab, et paanikasse sattusid eelkõige otsustajad. Ometi oli info viiruse kohta terviseametnikele juba varem teada.
Hiinas ja mujal Aasias on koroonaviirusega tegeldud väga kindlakäeliselt ja rahulikult: suuri üleriigilisi piiranguid on välditud, piirangud on olnud kitsalt suunatud. See võimaldab vähemalt osa elust ja majandusest käigus hoida. Miks seda Euroopas pole suudetud teha, või miks seda õigel ajal ei suudetud teha on suur mõistatus. Eestiski on küsitud, miks 21. sajandi e-riigis tõrjutakse epideemiat keskaja meetoditega. Euroopa käitub siiani nagu juhitamatu loomakari. Ometi on nii Eestis kui mujal Euroopas olemas vastavad maailmatasemel koolitatud ja õpetatud spetsialistid, kes ei jää alla Aasia kolleegidele. Kas neid kõiki tabas korraga meelenõtrus?
Tagantjärele tarkusena võib öelda, et Hiina ja teised Aasia riigid tulevad koroonakriisist välja võitjana. Hiinas tabas koroonaviirus vaid ühte piirkonda, Wuhani linna, kust viirus alguse sai ja seda ümbritsevat Hubei provintsi. Ülejäänud Hiina pääses väga kergelt. Aga Euroopas ja Ameerikas lasid kohalikud terviseametnikud muutuda kõikidel riikidel Wuhaniks. Eestis on Saaremaa veel sada korda hullem kui Wuhan. Kuidas selline asi sai juhtuda? Kas terviseametnikud unustasid korraga ära kõik õpikutõed ja teadmised? Mis neil arus oli?
Meelenõrkus jätkub. Koroonaga nakatunute ja koroonasurmade loendamine ja selle kohta info edastamine on hea, aga see ei saa olla riigi strateegia kriisist väljumiseks. Näiteks on arusaamatu, miks Eesti piirkondades, kus viirust üldse pole ei saaks jätkuda tavapärane elu. Mis seda takistab? See oleks motivatsioon ka teistele: kui viirust ei ole, siis saab hakata vabamalt elama. Aasias suudeti 2000ndatel aastatel koroonaviiruse eelkäija SARS välja juurida nii, et see kuhugi mujale ei jõudnud – miks seda nüüd Eestis ei võiks teha? Kui Aasias suudeti koroonaviiruse levik peatada, miks seda ei suudeta Eestis? Euroopas ja Ameerikas loodetakse vaktsiini peale, Aasias eriti mitte. Seal on hästi teada, et SARS-i vaktsiini välja töötamisega on tegeldud varsti 20 aastat, aga ikka veel pole toimivat vaktsiini. Koroonaviirus, muide pääses arvatavalt välja Hiina laborist, kus uuriti SARS-i ja tegeldi SARS-i vaktsiini väljatöötamisega.
Meelenõrkuse tagajärjed on kohutavad nii Eesti kui terve Euroopa jaoks. Koroonaviirus sai alguse Hiinast, aga Eesti ostab nüüd Hiinast kaitsevahendeid – järelikult seal majandus töötab. Või mis Eesti, terve Euroopa, terve maailm ostab praegu Hiinast kaitsevahendeid. Seda tehakse tavapärasest 10-50 korda kõrgema hinnaga. Samal ajal Eestis suur osa majandusest seisab. Inimesed tahaks teha tööd, aga ei saa. Tagajärjeks on viimase 100 aasta suurim kriis, mis on reaalne oht Eesti rahvuslikele huvidele ja julgeolekule.
LÕUNAEESTLANE