Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Võru linnapea Anti Allas (paremal) ja sotside esindaja Toomas Sarapuu Võru gümnaasiumi ees valimispropagandat tegemas. Foto: erakogu

Võru linnavõim on viimastel päevadel süüdistanud ajakirjandust, riiki ja valitsust, et küll maa külmand, küll kärss kärnas. Tegelikkuses aga vastutab hädaolukorras eelkõige omavalitsus ja selle vastutuse eest nüüd kabuhirmus põgenetakse.

Kui parafraseerida USA presidenti Donald Trumpi, siis põgenetakse nagu koerad. Saba jalge vahel. Selle asemel, et ausalt linnaelanikele otsa vaadata ja vabandada oma tegematajätmiste ning saamatuse eest.

Võib vaid aimata, miks istus Võru linna kriisikomisjoni esimees, linnapea Anti Allas pärast alajaama purunemist ja elektri pikaks ajaks äraminekut mitu tundi nagu kult rukkis – sest ta teadis, et tema vastutusalas olid asjad korrast ära. Ta lootis heale õnnele, et ehk tuleb elekter kiiresti tagasi. Samamoodi nagu lootsid heale õnnele Tšernobõli katastroofi puhul kohalikud asjapulgad ning Estonia huku puhul laeva juhtkond. Aga läks teisiti ja kuritegelik salatsemine ning info varjamine tõi endaga kohutavad tagajärjed. Nii nagu juhtus tegelikult ka Võrus. Vastutab, nagu öeldud linnavalitsus. Seaduse mittetundmine vastutusest ei vabasta, see on pigem raskendav asjaolu.

Hädaolukorra seadus sätestab:

(4) Kohaliku omavalitsuse üksus, kelle korraldatavat teenust osutab elutähtsa teenuse osutaja ja kelle territooriumil elab rohkem kui 10 000 elanikku, korraldab oma haldusterritooriumil järgmiste elutähtsate teenuste toimepidevust:
1) kaugküttega varustamine;
2) kohaliku tee sõidetavuse tagamine;
3) veega varustamine ja kanalisatsioon.

Võru linnapea kannab vastutust juba selle eest, et vesi ja toasoe üldse linnas ära kadusid. Sellele lisaks, põhjusel, et Võru linnavalitsus kuritegelikult infot kinni hoidis, polnud inimestel võimalik varuda vett ning valmistuda suuremaks katsumuseks, kus tuli olla pimedas, külmas, ilma vee- ja telefoniühenduseta mitmeid tunde. Mis kõige hullem, valitses täielik teadmatus. Puudus kriisikommunikatsioon, puudus võimekus taastada veevarustus ja küte. Täielik ämber.

Kõige selle jama eest kannab vastutust, nagu öeldud, Võru linnavalitsus, linnapea. Asja iroonia on see, et esimese asjana, millega Võru linnavalitsus esmaspäeva hommikul tegeles polnud mitte inimeste puhta veega varustamine, mis oleks olnud linnavalitsuse kohustus, vaid oma saamatuse jälgede likvideerimine Võru uuel keskväljakul.

LÕUNAEESTLANE

Viimased uudised