Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Postimees on avaldanud Iisraeli endise haridus- ja immigrantsiooniministri Yael Tamiri arvamuse natsionalismi kaitseks, aga kahjuks on jutt loetav ainult osaliselt. Õnneks on internetis see jutt inglise keeles vabalt loetav.

Tamiri kirjutab, et natsionalism on hea ja seda peaks toetama. Maailmas on edukad pikkade natsionalistlike traditsioonidega riigid nagu Rootsi, Saksamaa ja Šveits ning vähem edukad need, kus pole selliseid rahvuslikke ühendavaid sidemeid nagu Afganistan, Somaalia või Kongo Demokraatlik Vabariik.

Tamiri järeldab, et natsionalism aitab paremini toime tulla kaasaja ühiskondade ees seisvate väljakutsetega nagu sotsiaalne ebavõrdsus ja madal elukvaliteet. Natsionalistlikud riigid on „sotsiaalsemad” ja hoolitsevad rohkem inimeste heaolu eest.

Tamiri viitab Iisraeli ajaloolase Yuval Noah Harari hiljuti ilmunud raamatule, kus on välja toodud, et kuigi natsionalismi püütakse tänapäeval maha teha (nagu tegi seda prantsuse president Emmanuel Macron), ei tähenda, et ilma natsionalismita oleks maailm rahulik ja liberaalne. Vastupidi, ilma natsionalismita on oht, et maailm langeb hõimudevahelisse kaosesse. Stabiilsed ja edukad demokraatiad on maailmas pikkade natsionalistlike traditsioonidega.

Nii nagu igal ideoloogial, on ka natsionalismil mitu nägu, aga see ei tähenda, et natsionalism oleks tervenisti halb, leiab Tamiri. Natsionalismi positiivsed vormid aitavad säilitada ühiskonnas tasakaalu globaalsete ja kohalike huvide vahel. Natsionalism mitte ainult ei aita riike kindlustada, vaid seeläbi suureneb valitsuse võime tegeleda sotsiaalsete väljakutsetega, võidelda sotsiaalse ja majandusliku ebavõrdsuse ning aidata ühiskonnagruppe, kes on maha jäänud. Seetõttu ei tohiks natsionalismi hüljata, vaid pikem rakendada selle positiivsed omadused ühiskonna hüvanguks.

Loomulikult on kriitikutel õigus teha maha šovinismi ja viha. Aga niisama lihtsalt natsionalismi eitada on viga. Haritud inimeste ülesanne on leida sobiv tasakaal kohalike, piirkondlike ja globaalsete kohustuste vahel.

In Defense of Nationalism | by Yael (Yuli) Tamir

Like any political ideology, nationalism has many faces, some uglier than others – US President Donald Trump’s isolationist anti-globalism is a prime example. But other forms of nationalism are beneficial and worthy of affirmation.

Kommentaarid

Viimased uudised