Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Seoses aastavahetusega on hakatud Eestis rääkima, et kohe-kohe on kõik läbi ja saab taas normaalselt elama hakata. Et käesolev aasta tuleb kindlasti parem kui eelmine.

Seda asja võiks isegi uskuda, kui sarnast juttu poleks juba varem olnud. See oli läinud kevadel koroona esimese laine ajal, kui räägiti, et sügiseks on kõik läbi ja saab hakata normaalselt elama. Näitena märgiti Hiinat, kus õnnestus viirus välja juurida. Väideti, et kui see juhtus Hiinas, siis juhtub see igal pool.

Meeles on ka see, kuidas Rootsi riigi peaepidemioloog Anders Tegnell kuulutas eelmisel kevadel kindlas kõneviisis, et Rootsi pääseb koroona teisest lainest, kuna esimese laine ajal lasti viirusel vabalt levida ja tänu sellele saavutasid paljud inimesed immuunsuse. Täna on aga olukord selline, kus Rootsis valitseb katastroof, aga naaberriigis Soomes, kus suudeti kevadel viiruse levikut piirata, on viirust väga vähe ka teise laine ajal.

Rootsis Stockholmi piirkonnas põdesid kevadel haiguse läbi üle 50 protsendi elanikest. Praegu on seal taas viirus plahvatuslikult levimas. Isegi neis kohtades Brasiilias, kus haiguse põdesid esimese laine ajal läbi kuni 90 protsenti elanikest, levib haigus teise laine ajal samamoodi. Tõsi, surmade arv pole enam nii suur kui esimese laine ajal, aga muidu mingit muutust pole. Haiglad on rahvast täis. See on ka põhjus, miks Rootsi on asunud kibekiiresti seadusi muutma, et saaks hakata piiranguid kehtestama. Sest NB! on aru saadud, et selle viiruse vastu ei aita isegi paljukiidetud nn karjaimmuunsus.

Selle kõrval on huvitav kuulata juttu, et inimeste massiline vaktsineerimine on imerelv, mis aitab viiruse leviku peatada. Kui küsitakse, et miks siis levib koroona endisel viisil Rootsis ja Brasiilias, kus inimesed peaks olema immuunsed, siis väidetakse, et arvatavasti mõjub vaktsiin paremini kui viiruse läbipõdemine. See viimane väide kuulub selgelt imede valdkonda ja imesid tõesti juhtub siin ilmas. Aga paraku pole neid imesid eriti ette tulnud koroona puhul, pigem vastupidi, tegelikkus on olnud hullem kui misiganes prognoosid.

Iisraelis loodeti mõne kuuga ära vaktsineerida kõik inimesed, aga selgus, et vaktsiini pole võimalik saada ja nii tehakse paus. Inglismaal alustati maailmas massilise vaktsineerimisega kõige varem, aga sealgi on tekkinud tõrked ja on välja arvutatud, et senise tempoga jätkates suudetakse inimesed ära vaktsineerida 10 aastaga. See pole küll nii pikk aeg kui kulub Eesti põhimaantee 4-realiseks ehitamiseks, milleks kulub 100 aastat – aga ega raske haiguse puhul suurt vahet polegi, kas abi saabub 10 või 100 aasta pärast.

Ja siis taas see jutt, et käesolev 2021. aasta tuleb kindlasti parem kui eelmine. Sellist arutut optimismi on kritiseerinud isegi asjatundjad ja Maailma Terviseorganisatsioon WHO, kuna kardetakse, et see muudab inimesed hooletuks ja ei järgita enam ohutusnõudeid. Teiseks pidi vaktsiinist saama NB! täiendav abinõu koroona leviku ärahoidmiseks, seda muude nakkuse levikut takistavate meetmete kõrval. See tuleb asjaolust, et maailmas pole veel juhtumeid, kus oleks pandeemia lämmatatud vaktsiini abil. Ilmselt on see kõigi praegu kiiresti rikastuvate vaktsiinitootjate helesinine unistus, aga see ei põhine kahjuks mitte ühelgi varasemal näitel. Tõsi, vaktsiinide abil on lahti saadud paljudest rasketest haigustest, aga see on toimunud aastakümnete jooksul.

Hea näide on siin Inglismaa, kus loodeti kiire vaktsineerimisega taastada normaalne elu jõuludeks ja aastavahetuseks. Selle asemel muutus olukord nii hulluks, et Inglismaal kehtestatakse piirangud, mida seal pole kunagi varem olnud. Üks põhjusi, miks koroona peale vaktsineermise algust plahvatuslikult levima hakkas oli justnimelt inimestesse süstitud teadmine, et kohe-kohe läheb kõik paremaks. Inimesed kaotasid valvsuse ja tulemus oli käes. Nüüd tahetakse Inglismaal keelata inimestel kodudest väljumine, poed, asutused ja koolid suletakse, ehk kasutatakse samu meetodeid, mida Hiinas Wuhanis aasta aega tagasi.

Kui viirus aasta aega tagasi Hiinas levima hakkas, siis oli teada, mida see endast kujutab. Praegu küll poetakse selle taha, et ei Hiina ega WHO ei hoiatanud raske haiguse eest, aga kõigile oli näha, mis Wuhanis toimus. Seda lihtsalt ei tahetud tunnistada ja loodeti ilmselt samuti mingi ime peale – et Hiinal õnnestub see viirus kinni püüda ja purki tagasi panna, nagu juhtus eelkäija SARS-iga paarkümmend aastat tagasi. Uus koroonaviirus on aga näidanud, et mingi ime peale loota ei saa. Seetõttu isoleeris Hiina koheselt Wuhani, ja seda ajal, kui sealt lendasid inimesed massiliselt laiali üle terve maailma, kaasa arvatud Euroopasse.

Algul oli Euroopas neid, kes kartsid hullemat ja tahtsid hiinlaste reisimist piirata, aga neid ei tahetud kuulata, vaid väideti, et euroopalikku eluviisi ja vabadusi ei suuda halvata ükski viirus. Kui hiina turiste hakati viiruse kartuses boikoteerima, musitasid mõned inimesed Itaalias tänaval demonstratiivselt hiinlasi, väites, et mingi Hiina viirus ei suuda Euroopat mõjutada. Mõne nädala pärast olid Euroopas piirid kinni, sõjavägi tänaval ja Euroopa Liit sisuliselt lakkas eksisteerimast. Inimeste õigust vabalt reisida ning töö- ja elukohta valida pole Euroopa Liidus siiani suudetud taastada. Nagu juba märgitud, tahetakse euroopaliku demokraatia hällis Inglismaal kehtestada samalaadsed piirangud nagu Wuhanis.

Venemaal ja mujal Ida-Euroopas, mida koroona esimene laine ajal riivas irvitati algul, et see viirus levib ainult asiaatide hulgas. Nüüd on nii Ida-Euroopa kui Venemaa ühed kõige suuremad koroona epitsentrid, kus inimesed surevad nagu kärbsed. Suurem osa asiaatidest on aga viirusest vabad ja elavad enam-vähem normaalset elu.

Koroonaviirus ja selle olemus, samuti viis sellest lahtisaamiseks peaks olema nüüdseks juba siililegi selge. Arusaamatuks jääb, miks on vajal sel teemal inimestele jätkuvalt udu ajada.

LÕUNAEESTLANE

P.S. Kõike eelnevat arvestades võib üsna kindlalt väita, et hullem on seoses koroonaga veel ees ja Eestis, kuhu koroona esimene laine eriti ei jõudnudki (välja arvatud Saaremaa) ning kuhu teise laine ajal lasti viirus tugevalt sisse, kujuneb käesolev 2021. aasta kõige hullemaks. Selleks tuleb valmis olla.

Kommentaarid

Viimased uudised