Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kujutis: Twitter

Maailma suurlinnad London ja Pariis on leekides. Tänaval on nii kommunistid kui anarhistid, aga sedakorda pole nende loosungiks võim töörahvale, vaid kliimamuutus.

Nii nagu varasemate revolutsioonide puhul, on kliimarevolutsiooni eesotsas noored inimesed. Noored olid pikka aega vait, sest elu oli lill. Kliima on asi, mis on üle pika aja taas noori kõnetanud. Maailma kliimarevolutsiooni liider, autistlik rootsi kooliõpilane Greta Thunberg kannab Kuuba revolutsionääri Che Guevara pildiga särki ja ei välista vägivaldset võimupööret. Mis kõige kummalisem, revolutsiooniga on läinud kaasa maailma riikide juhid, kelle esindatava võimu ja riigikorra vastu revolutsioon on suunatud.

Thunberg alustas Rootsis aasta aega tagasi algul üksinda kliimastreiki, millega on nüüd ühinenud miljonid kooliõpilased üle terve maailma. Kliimastreik on jõudnud ka Eestisse ja selle iva on selles, et õpilased reedeti kooli ei lähe ja on plakatitega tänaval, kuni riigijuhid kliima soojenemist ei peata. Praktikas tähendab see nõuet lõpetada igasugune tarbimine. Et ei sõidetaks autode ega lennukitega. Auto- ja lennusõidu piiramiseks blokeeritakse tänavaid ja lennujaamu. On välja öeldud, et kui tarbimist ei lõpetata kiiremas korras heaga, siis sunnitakse see peale halvaga. Praegu 16-aastast Thunbergi peetakse üheks mõjukaimaks inimeseks terves maailmas, tähtsamaks kui Putin või Trump.

Hagu on lõkkesse külvanud riigijuhid, kes võimendavad jutte sellest, kuidas maailm 50 aastaga ära hävineb ja praegused noored enam vanaduspõlve ei näe. Noored on aetud segadusse, neilt on võetud tuleviku perspektiiv. Viimase aja massitulistamiste ja muude terroriaktide noored toimepanijad on viidanud kliimamuutusele ja perspektiivi puudumisele.

Asi on muutunud lausa tragikoomiliseks. Greta Thunberg viibib praegu Ameerikas ja on sellega lõpetanud üldse koolis käimise. Ta sõitis Ameerikasse demonstratiivselt purjepaadi, mitte lennukiga, kuna lennusõit on kliimasõdalaste väitel kurjast. Tragikoomiliseks muutis asja aga see, et paadi meeskonna liikmed sõitsid Ameerika vahet lennukitega.

Sama tragikoomiline on riigijuhtide jutt kliimamuutuse peatamisest, kui nad ise eelistavad ringi sõita üha suuremate luksuslimusiinidega, mida saadavad korteežid, mis on kõike muud kui kliimasõbralikud. Briti printsid, kes sõnades on kliimamuutuse vastu, käivad salaja privaatlennukitega Lõuna-Euroopas puhkamas.

Koduses Võrus on silmakirjalikkuse musternäide maksumaksja raha eest korraldatud „kliimasõbralikud” puude istutamise talgud, seda vaid aasta aega pärast seda, kui üks park tehti linnas puudest täiesti lagedaks, samuti maksumaksja raha eest.

Kurblooline on aga asja juures see, et kliimamuutuse vastane võitlus lööb kõige rohkem just lihtsaid ja vaeseid inimesi, keda on valdav enamus ja kel on järjest raskem toime tulla. Kui kliima-jutt kümmekond aastat tagasi alguse sai, hakati viljast biokütust tootma ning toidu hind kerkis maailmaturul lakke. See tõi omakorda kaasa näljahäda ja rahutused Aafrikas, mis lõppes sõdade ja uue rahvaste rändamise lainega. Massiline migratsioon ajas omakorda rahva vihale, tulemiks on USA-s Trump ja Eestis EKRE.

Kliimast on saanud samasugune usu küsimus nagu kunagi oli kommunism – arvatakse, et inimene suudab soojenemise peatada. Asi on jõudnud sinnani, kus noored eurooplased keelduvad massiliselt laste saamisest, et sellega võidelda kliima soojenemisega. Näiteks Soomes on lastest tehtud kliimamuutuse patuoinad. Sündide arv on seoses sellega põrganud justkui vastu müüri ja on madalam kui isegi katkuajal. Kannatab majandus, löögi all on pensionisüsteem, kukub kinnisvara hind. Pole vist vaja lisada, kui sandisti lapsed ise end tunnevad.

Puänt on aga kogu selle kliima-loo juures asjaolu, et kliima on maakeral kogu aeg teatud aja tagant soojenenud ja jahenenud ning pole sugugi kindel, kas inimene on üldse võimeline seda protsessi muutma.

LÕUNAEESTLANE

Viimased uudised