Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Veel mõned aastad tagasi oli Valga mahajäänud koht, kus polnud isegi argipäevadel erilist liikumist. Lätipoolne Valga ehk Valka oli veelgi mõttetum koht, kus polnud isegi ühtegi söögikohta.

Nüüd aga voorivad Tartust Valga poole terved autode kolonnid. Enamus neist pöörab enne Valgat ära paremale Eest-Läti endises piiripunktis asuva hiilglasliku Alko1000 poe poole, aga osa „eksib” ära ka Valga linna ja isegi Valka. Ausalt öeldes pole sellist sagimist kui nüüd Valgas-Valkas näha olnud juba aastaid. Valgast on saanud rahvusvaheline linn, kus kuuleb lisaks eesti ja vene keelele üha rohkem soome ja rootsi keelt. Poed ja söögikohad on rahvast täis. On selline tunne, justkui iga päev toimuks Valgas mõni laulupidu.

Põhjus Valga rahvusvaheliseks muutumiseks on selge: Läti odav alkohol. Mis seal salata, soomlased ja soomerootslased on samasugused alkosõltlased nagu eestlased, kes justkui herilased alkoholi lõhna peale kohale lendavad. Ja otsivad pidevalt kohti, kust odavamalt saab. Kui alkohol neile Tallinna sadamapoodides liiga kalliks muutus (Soomega võrreldes on Eesti hind endiselt poole odavam), siis liikusid edasi Lätti. Või mis liikusid, seesama Alko1000 pani käima koguni eraldi bussid sadamast Lätti.

Soomlaste erinevus eestlastest on see, et kui eestlased ostavad poest üks-kaks pudelit kangemat kraami, siis soomlased võtavad mitte üks-kaks korvi, vaid kärutäit. Jah, te lugesite õigesti, KÄRU täit. See tuleb sissetulekute erinevusest, aga ka sellest, et soomlased on praktiline rahvas: korraga rohkem ette ära ostes pole vaja tihti alkopoes käia. Soomlastel on see veres nende alkopoodide iseärasustest, mis on olnud õhtuti ja nädalavahetuseti suletud. Seetõttu on soomlased harjunud suurema koguse korraga ette ära ostma.

Lõuna-Eesti väikepoodnikud on kurvad, et niigi vähesed ostjad on nüüd Lätti ära läinud. Aga see ei pruugi olla lõpp. Nagu piiri ääres poodi pidav Metsavenna talu peremees ütles, siis on hakatud tema poodi viimasel ajal rohkem külastama. Ja kui Lätis on mitusada eurot kokku hoitud, siis lubatakse omale Metsavenna poest üht-teist parematki. Metsavenna juustudel on hea minek.

Ja see pole veel kõik. Lätis alkokaubandusega teenitud raha eest on Alko1000 omanikud rajanud Valka ja Võrru odavtoidupoed-marketid, mis peaks kõigil ostjatel enne pühi sära silma tooma. Lisaks on loodud poolsada Lõuna-Eesti mõttes kõrgepalgalist töökohta. Metsavenna talu peremees, kes on üritanud aastaid oma toodetega poodidesse pääseda, sai nüüd võimaluse müüa talu toodangut A1000 Marketis.

Võibolla see Läti alkokaubandus polegi nii paha asi. Kui Lõuna-Eesti vaatevinklist vaadata.

LÕUNAEESTLANE

Viimased uudised