Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Ilmekas näide on Eesti, kus 1939. aastal olid võimul sotsid ja Eesti kaotas oma iseseisvuse. Soomes olid võimul rahvuskonservatiivid ja riik säilitas oma iseseisvuse.

Nagu me ajaloost teame, siis oleksid Eestis võimule tulnud rahvuskonservatiivid juba 1934. aastal, aga toonane riigipea Konstantin Päts hoidis oma riigipöördega selle ära ja muutis Eesti ajaloo käiku.

Olukord on sarnane tänase päevaga, kus Eestis püütakse iga hinna eest hoida ära rahvuskonservatiivse erakonna EKRE võimuletulekut. EKRE-s nähakse tonti, nii nagu nähti tonti vabadussõja veteranide liikumises 1930ndatel aastatel. Nii nagu 1930ndatel aastatel, nii ka praegu on riigipea rahvuskonservatiivide vastu, sekkudes aktiivselt poliitikasse. President Kaljulaidi EKRE-vastast kampaaniat võib võrrelda president Pätsi vabadussõdalaste-vastase tegevusega 1930ndatel aastatel.

Eestit iseloomustabki paaniline hirm rahvuskonservatiivide või üldse rahvuslike erakondade ees. Eestis ajavad rahvuslikku liini Isamaa ja EKRE. Mõlemaid püütakse maha teha ja naeruvääristada. Kui Isamaa võttis konservatiivse suuna, hakati teda võrdlema EKRE-ga. Ometi oli just Isamaa oma rahvuslike väärtusega see, kes Eesti iseseisvumisele kaasa aitas. Nüüd peetakse Isamaa vaateid tagurlikeks.

Eestlased on oma loomult rahvuslikud, on seda kogu aeg olnud ja peavadki olema. Vastasel korral poleks see väike rahvakild ajaloo tõmbetuultes ellu jäänud. Kui suurrahvaste puhul on rahvuslus ohtlik, kuna see hakkab varem või hiljem vähemusi rõhuma, siis väikerahvastele on rahvuslus ainus võimalus ellu jäämiseks. Vastasel korral hääbub see rahvus lihtsalt ära. Näiteid võib tuua maailmast tuhandeid.

Eestlastele meeldib väga teada, mis neist välismaal arvatakse. Väikerahvastele pole keegi veel kunagi rahvuslust ette heitnud. Pigem vastupidi, seda tunnustatakse. Pole kuulda olnud, et keegi oleks soomlasi nende rahvuslike vaadete poolest kritiseerinud. Soome lennuvägi kasutas haakristi enne natside võimuletulekut Saksamaal ja seda tehti veel pikalt peale sõda. Kuigi Soome oli teises ilmasõjas Saksamaa poolel, ei seosta keegi soomlasi natsidega. Venemaa jaoks on Soome praegu suurem sõber kui Eesti, kuigi eestlased tegid Staliniga diili, soomlased mitte.

Praegune aeg on väga sarnane 1939. aastaga. Maailmas valitseb samalaadne kriisiolukord. Soomes on kerkinud kõige suurema toetusega erakonnaks rahvuskonservatiivne põlissoomlaste erakond. Eestis materdatakse taas rahvuslasi. Samas on Isamaa ja EKRE ainsad, mis suudavad tagada Eesti riigi ja rahva püsimajäämise kriisiolukorras.

LÕUNAEESTLANE

Viimased uudised