Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Mihhail Kõlvart. Pilt: Vikipeedia

Peaminister astus tagasi ja võimuliit lagunes, mis andis alust arvata, et nüüd kõik muutub. Tegelikkuses aga ei muutu suurt midagi.

Jüri Ratasel oli vaja tagasi tõmbuda, sest ta tahab presidendiks saada. Juba suvel on presidendivalimised, seega praegu on viimane aeg valitsuse taak seljast heita.

Nüüd edasi. Uus valitsusjuht. Pakutud on Repsi, aga ta on ise kriminaaluurimise all. Seega mängust väljas, seda nii valitsuse liikme kui presidendikandidaadi mõttes.

Kes aga on Keskerakonna hall kardinal, kel on kõige suurem toetus ja mõjuvõim? See pole keegi muu kui Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. Kel pole ka mingeid jamasid kaelas. Kes on puhas nagu prillikivi, kui keskerakonna endist juhti Edgar Savisaart parafraseerida.

Senine sotsiaalminister Tanel Kiik oleks ka variant, aga ta on veel liiga noor ja roheline, et valitsust juhtima hakata.

Kõlvart ei pruugi meeldida kohe EKRE-le ja Isamaale, aga nagu Isamaa juht Seeder ütles, et ega Reformist neile mingit ettepanekut tulnud pole, seega EKRE-le ammugi mitte. Reformi juht Kaja Kallas tahaks valitsuse teha ainult Keskiga, aga no siis ei saaks ju Ratasest presidenti, ja Kõlvartist peaministrit ammugi mitte!

Isamaa ja EKRE pannakse lihtsalt valikute ette ja ega neil midagi kurta ka pole, sest Isamaa sai oma pensionireformi ning EKRE jaoks olulise kooseluseaduse osas lepitakse ka omavahel midagi kokku. Nii et kõik on enam-vähem rahul, nagu see poliitikas käib.

Pealegi on tulemas kohalikud valimised ja sellises olukorras keegi oma võimust loobuda ei soovi, eriti keskerakond, kel rahaline seis kehv. Rahvale korraldatakse väike näitemäng, mis aitab koroona pingeid mõneks ajaks maha võtta ja tähelepanu eemale juhtida. Kallas jääb jälle lolliks ja pika ninaga, kuna ei saa valitsust kokku. President on sunnitud lõpuks taas ettepaneku tegema keskerakonna kandidaadile, kelleks on …

Saatuse iroonia on aga selles, et tegelikult tahtis Savisaar saada peaministriks, ja siis presidendiks. Nüüd aga kukub kõik see Ratasele lups ja lups sülle. Ratas alustas mäletatavasti Savisaare vihmavarjuhoidja ja asendajana (teda hüüti Abirattaks), umbes nagu Putini jaoks oli Medvedjev, kes on aga praeguseks täiesti unustatud. Ses mõttes mängis saatus Ratasele kõik trumbid kätte ja ta on neid oskuslikult kasutanud.

LÕUNAEESTLANE

Viimased uudised