ARVAMUS: Eestit ootab karm koroona-suvi
Avaldatud: 9 aprill, 2020Koroonaviiruse kohta suurt midagi veel ei teata, aga üks asi on teada: kõik otsustajad on pidanud seoses viirusega oma sõnu sööma. Kõik.
Koroonaviiruse kohta edastavad väärinfot ja lausa valesid põhiliselt riigijuhid, osa teevad seda rumalusest, osa teadlikult, et mitte rahvast ära hirmutada. Parem ilus vale kui kole tõde – sõja või pandeemiate ajal on see lubatud. Poliitikud on harjunud edastama positiivseid sõnumeid. Elu näitab, et need riigid, kus on rohkem valetatud, on ka rohkem paanikat. Erandiks on Hiina, kus riik surus paanika maha sellega, et lukustas inimesed väevõimuga kodudesse. Välisuksed keevitati kinni, nii et inimesed välja ei pääsenud.
Kogu maailm rõõmustas selle üle, kui koroonaviiruse algses epitsentris Wuhanis lõppes kolmapäeval karantiin. Aga mille üle siis õigupoolest rõõmustati? Hiinas lubati inimesed üle mitme kuu taas kodudest välja, nad said võimaluse poes ja tööl käia ning ühistransport hakkas tööle. See kõik on mujal maailmas, nii Euroopas kui USA-s praegu tavaline režiim. Hiinas on jätkuvalt suletud koolid ja paljud asutused, nii nagu enamuses osas maailmast, keelatud on rahvarohked üritused ja kogunemised. Ehk siis Hiina naases sinna, kus täna on muu maailm. Aga tuletagem meelde, et viiruse alla surumiseks kehtestas Hiina mitmeks kuuks palju karmimad tingimused, mida pole suudetud teha mitte kusagil mujal maailmas. Osalt on see põhjus, miks Euroopas ja USA-s on suremus kõrgem kui Hiinas.
Üks viimasel ajal poliitikute poolt levitatud suuremaid valesid on see, et koroonaviirus suvel vaibub. Kuigi on teada, et varasemad sarnased viirused, SARS ega MERS ei reageerinud temperatuurile nagu see on näiteks gripiga. Lõuna-Euroopas on praegu Eesti mõistes suvi ja haigus möllab nii mis kole. Haigus on jõudnud isegi Aafrikasse, kus levik on väga kiire. Igal pool on Eesti mõistes kas suvi või veelgi soojem ilm.
Kui üldse, siis näitab elu, et koroonaviirusele ei meeldi külm. Paar kuud tagasi külastas Lapimaad tuhandeid Hiina turiste, aga haiguspuhangut ei tekkinud. Haigus hakkas hoopis levima Iraanis ja Itaalias, kus ilm on palju soojem. Haigus on levinud praegu peamiselt Lõuna-Euroopas, aga mida soojemaks ilm läheb, seda enam levib tõbi Saksa- ja Prantsusmaal, Belgias ja Hollandis, ka Venemaal. Kui nii edasi läheb, siis ootab Eestit ees karm koroona-suvi. Selleks tuleb hakata juba nüüd valmistuma. Haiguse eelnevat käitumist arvestades võib arvata, et soojaga läheb olukord Eestis hullemaks. Lisaks muule on soojaga inimesel koroonaviirusega kaasnevat kopsupõletikku raskem taluda.
Selle asemel, et heietada lootusi, et haigus suveks vaibub või üldse mööda läheb, peab valmistuma suuremaks haiguspuhanguks just suvel, eespool toodud põhjustel. Tuleb valmistuda selleks, et haigusega tuleb pikka aega toime tulla (varasem analoogne Hispaania gripi üleilmne pandeemia vältas 2 aastat) ja teha tegevustes vastavad korrektiivid. Vastasel korral kurnab ühiskond end ära. Näiteks pole põhjust valvata Eesti-Läti piiri korraga ühel ja teisel pool, vaid seda tegevust saaks omavahel jagada, näiteks üks päev Läti, teine päev Eesti vms.
On selge, et praegune süsteem, kus kõik küüsi närides toas istuvad pole jätkusuutlik. Antikehade analüüsi põhjal saab välja selgitada need, kes on haiguse läbi põdenud ja saavutanud immuunsuse, neid inimesi saaks vabamalt rakendada eri asutustes, et mingi osa elust käima saada. On võimalik, et teatud piirkonnad, nagu Saaremaa põevad selle haiguse kiiremini läbi ja seal saavutatakse immuunsus. Saarlasi saaks kasutada mandril, kuna neil pole vaja haigust karta. Saaremaal saab vähehaaval käivitada normaalse elu.
Peamiselt Maailma Terviseorganisatsiooni passiivsuse ja Hiina survel lasti kogu ülejäänud maailmal nakatuda ja muutuda Wuhaniks – olgu öeldud, et Hiina ise isoleeris end Wuhanist kiiresti ära, aga ülejäänud maailmaga seda ei tehtud. Wuhanist lendasid lennukid veel tükk aega teistesse riikidesse pärast karantiini kehtestamist, mil Hiina-sisene transport oli juba suletud. Kogu maailm tervitas rõõmuhõisetega neid lennukeid ja räägiti, et hiinlasi ei tohi diskrimineerida. Itaalias hakati hiinlasi tänaval lausa demonstratiivselt musitama ja kallistama. Loomulikult Itaalias siis keegi maske ei kandnud – räägiti, et koroonaviirus on Hiina häda, mis kunagi Euroopasse ei jõua. Räägiti, et Euroopa väärtused, arstiabi, demokraatia ja inimõigused on igast viirusest üle. Läks vaid paar nädalat mööda ja Euroopa Liit lakkas praktiliselt eksisteerimast. Maailma kõige edumeelsemast ühiskonnast sai džungel, kus igaüks võitleb oma ellujäämise eest, nii kus oskab ja suudab. Kus Eesti minister peab Metsiku Lääne kauboifilmi stiilis maailmast kaitsevahendeid taga ajama (peab ütlema, et Jaak Aabile see roll sobib). Kes oleks osanud veel kuu aega tagasi midagi sellist arvata?!
Nii palju kui Hiinast on infot välja lekkinud, siis toimub Wuhanis praegu väga tõhus kontroll iga inimese üle, mobiiltelefoni põhiselt, kus igal inimesel on QR-kood, mis kajastab tema tervislikku olukorda ja millest sõltub tema võime liikuda ning tegutseda. Ehk siis täielik kontroll inimeste üle. Ainult nii on võimalik piiranguid leevendada ja midagi ette võtta. Kuivõrd muu maailm on seni kopeerinud Wuhanis toimuvat, siis võib arvata, et sama kontrolli-kord laieneb üle terve maailma. Selles ei saa Hiinat ega kedagi teist süüdistada – see oli demokraatlikult valitud otsustajate vaba tahe.
LÕUNAEESTLANE