Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Praeguses olukorras, kus suured Euroopa riigid ja ettevõtted oma inimesi paaniliselt Hiinast ära toovad ja võimust võtab Hiina-vastasus ehk sinofoobia, võib Eesti isegi koroonaviirusest võita.

Ühelt poolt on küüniline pidada teiste tragöödiat mingiks õnnestumiseks. Samas ei jää elu seisma isegi siis, kui terve Hiina karantiini läheb ja sinna võibolla aastateks jääb. Praegu pole Hiina viirusel näha otsa ega äärt ja seda tunnistavad isegi asjatundjad.

Hiina otsus oma maa ja rahvas sulgeda on hea ülejäänud maailmale, aga kahjustab Hiinat. See tähendab eelkõige Hiina ettevõtetele minevaid tellimusi. Juba praegu suur osa ettevõtetest seisab, sest inimesed ei tohi kodust välja minna, töö tegemisest rääkimata. Kõik seisab, välja arvatud haiglad ja krematooriumid, kus tegevus käib 24/7.

Kui lõppes teine ilmasõda ja Lääne-Euroopat hakati üles ehitama, siis oli Hiina samamoodi suletud, Mao Zedongi raudse eesriide taga ning kaubad ja teenused telliti sõjast toibuvast Euroopast. See võimaldas Euroopal jalad alla saada ja kiiresti laastavast sõjast toibuda. Paarikümne aastaga ehitati üles heaoluühiskonnad, kus elustandard on siiani maailma kõrgeim.

Eesti ja ülejäänud Ida-Euroopa oli raudse eesriide tagant vabanedes samuti justkui sõjast räsitud, aga mingit imet ei sündinud. Seda 20 ega isegi täna, 30 aastat hiljem, kuigi raha ja toetusi on uhatud Ida-Euroopasse kordades rohkem kui pärast sõda Lääne-Euroopasse. Eesti rebis küll algul eest ära, aga kuigi kaugele ei jõudnud ja praegu on Tšehhist ja Poolast maha jäämas, rääkimata Soomest või Rootsist, mis on valgusaastate kaugusel.

Põhjuseks, miks Ida-Euroopa oli ja on siiani kännu taga kinni, ongi Hiina. 1,4 miljardi elanikuga Hiina on justkui päratu auk, mis neelab kõik, mis tee peale ette jääb, ka investeeringud, töökohad jne. Isegi Eestis on ettevõtted oma tootmise üle viinud Hiinasse, kuigi siinne palgatase on mitu korda madalam kui Lääne-Euroopas. Aga Hiinas on töö veel odavam ja seal on Euroopa mõistes lõpmatult töökäsi ja võimalusi. Eesti on Hiina mõistes väike linnaosa.

Praegune Hiina kriis annab nii Eestile kui ülejäänud Ida-Euroopale teise võimaluse. Nagu öeldud, elu ei jää seisma, tarbimine jätkub ja kusagil on vaja valmistada kaupu ning pakkuda teenuseid. Euroopa ja võibolla isegi USA ettevõtete jaoks on pärast Hiina ärakukkumist loogiline järgmine asukoht Ida-Euroopa. Investeeringud, mis seni voolasid Hiinasse, otsivad uusi kohti ja neist osa jõuab kindlasti Ida-Euroopasse. Ja võibolla, loodetavasti, ootab Euroopa ääreala kauaoodatud õitseng.

Ja see pole veel kõik. Kui hirmus katk on Hiinast üle käinud, siis hakatakse ka Hiinat uuesti üles ehitama. Inimesed vajavad süüa ja riideid selga. Karantiinis Hiinas, kus elu on pikka aega seisnud, on puudus kõigest. Kusagil pole pandud paika, et eestlased peavad sööma Hiina küüslauku, samahästi võivad hiinlased süüa Eestis kasvatatud küüslauku. Või kanda Eestis kokku õmmeldud rõivaid ning soetada võibolla isegi Eestis toodetud autosid ja mobiiltelefone.

LÕUNAEESTLANE

Viimased uudised