Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Täna puhkes skandaal, kui AS Eesti Raudtee tütarfirma EVR Cargo nõukogu esimees Neeme Jõgi löödi minema vastuseisu tõttu vagunidiilile Venemaaga. Diil tähendab seda, et Eesti Raudtee on läbi tütarfirma ostnud kokku üle 1000 vaguni ja need Venemaa ettevõtetele edasi rentinud.

Eesti Raudtee aktsionäride koosolek ehk kõrgeim juhtimisorgan on majandus- ja taristuminister Kadri Simson. Ehk siis Eesti valitsus. Valitsus on andnud nõusoleku Eesti riigifirmal osta kokku hulgi vaguneid ja need Venemaa ettevõtetele edasi rentida.

Pealtnäha on kõik ilus, justnagu kasumlik äri. Tegelikkuses on aga selle kõige taga labane katse Venemaa sanktsioonidest kõrvale hiilida. Venemaa ettevõtetele, näiteks suurele naftafirmale Rosneftile seoses Ukraina kriisiga laenu ei anta. Eesti ettevõtted on laenukõlbulikud. Eesti firma võtab laenu, ostab vagunid ja rendib need edasi Venemaa ettevõttele, kellele laenu ei anta.

Tegemist on küll ühelt poolt riskivaba äriga, kuna Venemaal on vaguneid vaja, aga teiselt poolt on see riiklikul tasemel kui mitte rahapesu, siis abi Venemaale, et sanktsioonidest kõrvale hiilida. Mis on jabur, kui arvestada, et teiselt poolt on Eesti valitsus olnud Venemaale sanktsioonide kehtestamise üks eestvedajaid.

Mis mõte on sellistel sanktsioonidel, kui valitsus ühe käega need kehtestab, aga teise käega teeb kõik, et neist kõrvale hiilida?!

Huvide konflikti vältimiseks tuleks kas vagunidiilist üldse loobuda, nagu pakkus välja Neeme Jõgi, või taotleda Vene-vastaste sanktsioonide kaotamist.

LÕUNAEESTLANE

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium saatis eelneva arvamuse peale järgneva selgituse:

Seoses artikliga juhime tähelepanu:

–          „Täna puhkes skandaal, kui AS Eesti Raudtee tütarfirma EVR Cargo nõukogu esimees Neeme Jõgi löödi minema vastuseisu tõttu vagunidiilile Venemaaga.“ – Neeme Jõgi kinnitas oma allkirjaga ka ise heaks vagunite rendiäri.

–          „Diil tähendab seda, et Eesti Raudtee on läbi tütarfirma ostnud kokku üle 1000 vaguni ja need Venemaa ettevõtetele edasi rentinud.“ – tuhandet uut vagunit pole veel ostetud

–          „Eesti Raudtee aktsionäride koosolek ehk kõrgeim juhtimisorgan on majandus- ja taristuminister Kadri Simson. Ehk siis Eesti valitsus.“ – ei valitsus ega üldkoosolek pole sellist otsust teinud. Otsused on teinud juhatus ja nõukogu.

–          „Tegelikkuses on aga selle kõige taga labane katse Venemaa sanktsioonidest kõrvale hiilida.“ – vagunite äri ei ole sanktsioonide all

Lisaks: sarnast äri idas teevad ka teised Eesti ja Euroopa Liidu ettevõtted, näiteks Saksamaa börsiettevõte VTG Rail. Oleme ka kontrollinud vastaspooli sanktsioonide osas. Vagunid ja vagunite äri pole sanktsioonide all. Ka EVR Cargo rentnikud pole. RZD ehk Venemaa Raudtee korraldas tänavu 1. märtsil võlakirjaemissiooni Iiri börsil summas 500 miljonit eurot. Korraldajaks oli USA suurpank JP Morgan.

Viimased uudised