Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kujutis: Twitter

Ilmselt on palju üllatunud, kui räigelt on alanud peaminister Kaja Kallase ametiaeg. Koroonaplahvatus, politseivägivald – need on asjad, mille vastu praegu terve maailm võitleb, aga mis tulid Eestisse koos uue peaministriga.

Ilmselt pole liialdus, kui öelda välja, et Eesti tahtis Kallast, aga sai Lukašenka. See on siis kõige karmima variandi, mida üldse annab ette kujutada.

Eesti riigile ja rahvale on suudetud mõne kuuga teha kahju, mida eelmised valitsused ei suutnud teha aastakümnetega. Rääkimata mainekahjust. Kui algul oldi üle maailma rõõmsad, et üks riik sai omale naispeaministri, siis nüüd ei suudeta suurest häbist oma silmi peita.

Veel eelmisel aastal pälvis Eesti tunnustust eelkõige seetõttu, et koroona suudeti kontrolli all hoida – majandusel läks hästi ja koroonast puretud Rootsist toodi Eestisse üle autoralli MM-etapp. Maailmas räägiti palju sellest, et neis riikides, kus naised riiki juhivad, suudeti koroonat ohjeldada – Norra, Soome ja Uus-Meremaa. Kiita sai ka Eesti president Kersti Kaljulaid, kuigi koroonakriisi puhkedes kadus ta pikaks ajaks avalikkuse eest teadmata kuhu. Eesti jaoks tõi kastanid tulest välja Jüri Ratase valitsus. Isegi paadunud keskerakonna vastased olid sunnitud tunnistama, et Abirattast sai koroonakriisi ajal Ratas.

Siis aga vahetus valitsus ja täna on kõik vastupidi: Eesti tõusis koroonaga nakatumiste arvult Rootsist ettepoole, lausa maailma tippu. Täiesti uskumatu. Kui praegu räägitakse palju Indiast ja sealsest koroonakatastroofist, siis elanike arvu arvestades oli Eesti palju hullemas seisus. Eesti ei paista maailmas lihtsalt silma ainult tänu sellele, et on väike. Ja et tal on mõistvad naabrid. Asi on siiani Eestis väga hull, praegu on Eesti ametlikke numbreid arvestades jätkuvalt India tasemel, kümme korda hullemas seisus kui aasta tagasi. Kui nii edasi läheb, siis võib Eesti ralli MM-ist oma suu puhtaks pühkida.

Maailmas on reeglina nii, et neis riikides, kus koroonat rohkem, läheb ka majandusel kehvemini. Hiina pani koroonale kiiresti piiri ja majanduskasv on lausa rekordiline. Ühendkuningriik aga katsetas eelmisel aastal nn Rootsi mudelit, lasi koroona vabalt levima ja tulemuseks oli üle 300 aasta suurim majanduslangus. Võib arvata, et Eestiga juhtub tänavu sama. Kui eelmisel aastal tuldi Eestisse, et vähegi normaalsemat elu nautida, siis tänavu hoitakse suure kaarega eemale. Kui eelmisel aastal nähti vaeva, et Eestisse saada, siis tänavu makstakse peale, et Eestist põgeneda.

Kuidas siis Kaja Kallasega kõik nihu läks? Esiteks seetõttu, et Kallas on väga ebakindel juht, tal puudub juhtimiskogemus. Ta polnud varem midagi juhtinud, oli vaid lihtne jurist. Ambitsioonikas isa upitas ta nii erakonna kui riigi etteotsa, aga nagu välja tuleb, siis käib see inimesele üle jõu. Kallas on muutunud üleüldiseks naerualuseks, naljanumbriks, seda nii Eestis kui välismaal. Seda lihtsalt ei juleta välja öelda, sest ta on ju … naine. Tänu kellele peaks koroona numbrid väiksed olema ja kes peaks politsei vägivalla vastu võitlema nagu USA asepresident Kamala Harris. Aga juhtus vastupidi – Kallas saatis politseijõud tänavatele, et inimestelt pillid kokku korjata ja laulmine ära keelata – selline asi on võimalik vaid Valgevenes või Põhja-Koreas.

LÕUNAEESTLANE

Viimased uudised