Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Võru uue keskväljakuga tunnevad paljud inimesed end petetuna ja see on õigustatud – väljakuga on seotud üks pettus pettuse otsa.

Kõigepealt juba arhitektuurikonkurss, kus valiti välja kiviplats ja rattad. Oli näha, et see oli konkursi žürii liikme, linnapea Anti Allase eelistus. Teistele see eriti ei meeldinud. Allas surus selle platsi läbi vaatamata sellele, et konkursi žürii esimees ja toonane linnavolikogu esimees Anneli Ott oli sellele vastu – kavandi järgi tuli nihutada ka Estonia hukkunute monumenti, millega Ott polnud nõus. Selle peale ütles Allas, et kavandit annab muuta, selleks on linnavalitsusel vabad käed.

Algset kavandit ongi muudetud, aga kahjuks nii, et alles on ainult rattad. Kõik muu on sootuks teistsugune. Mingit ufodroomi ega hiiglaslikke tänavalampe algul ette nähtud polnud. Olid väiksed ratastega lauad ja toolid ning päiksevarjud. Petta sai lõpuks ka Anneli Ott, sest Estonia mälestusmärki ikkagi nihutati, kuigi Otile oli lubatud, et seda ei tehta.

Asja iroonia on selles, et Estonia mälestusmärki nihutati jutuga, et selle koha peale tuleb purskkaev. Mälestusmärk nihutati ära, aga mingit purskkaevu väljakul siiani näha pole.

Nüüd on ka selge, miks linnavalitsus eesotsas Anti Allasega väljaku ehitusega venitas, kuigi Võru oli üks esimesi 2015. aastal, kes konkursi läbi viis ja kellele väljaku jaoks raha eraldati. Väljak pidi algselt valmima 2018. aasta veebruaris Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks. Mujal nagu Põlvas ja Tõrvas see nii oligi. Võrus aga hakati puid maha võtma alles 2018. aasta aprillis.

Asjaga venitati puhtalt poliitilistel põhjustel. 2017. aasta sügisel olid kohaliku omavalitsuse valimised. Oli teada, et Võru inimesed on puude mahavõtmise vastu. Kui enne valimisi oleks puud maha võetud, plats lagedaks tehtud ja sinna rattad veetud, siis poleks Anti Allas võimule jäänud – see on enam kui kindel. Ent võim oli tähtsam kui linnarahva huvid, selleks venitati asjaga valimisteni. Inimestele oli jäetud mulje, et tegemist on vana pargi taastamisega.

Kui aga puud maha võeti, plats lagedaks tehti ja sinna rauakola veeti, siis oli see loomulikult paljudele šokk. Skandaalse väljaku valmimine organiseeriti täpselt valimiste-vahelisse aega, lootuses, et uuteks valimisteks 2021. aastal on inimesed selle juba unustanud.

Praegu aga on end petetuna tundvad inimesed viha täis ja väljaku ristinud Allase-nimeliseks ufodroomiks. Nagu küsitlus näitab, ei suutnud inimestes meelsust muuta isegi väljaku avamisega kaasnenud suur pidu. Nii nagu mujal Eestis, on ka Võrus sotsialistlik linnavalitsus end ise nurka värvinud.

LÕUNAEESTLANE.

Kommentaarid

Viimased uudised