Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Rootsi suurim pank Swedbank kaotas pärast rahapesu kahtluste väljatulekut kahe päevaga enam kui viiendiku oma väärtusest, mis vastab Balti riikide osakaalule panga tegevuses.

Äsjaste otsuste valguses lõpetada Taani suurima panga Danske Banki tegevus Eestis ja teistes Balti riikides võib see tähendada Swedbanki jaoks sedasama. Soome ja kogu Skandinaavia suurim pank Nordea juba müüs oma tegevuse Balti riikides ning sellest sai Luminor Pank. Swedbanki aktsia langus näitab, et investorid on Swedbanki lahkumise Balti riikidest juba aktsia hinda sisse kirjutanud – sellised on ootused, mida panga juhid ja omanikud on sunnitud järgima. Panganduskeeles kutsutakse seda „bilansi puhastamiseks”.

Swedbanki puhul on juba võtnud seisukoha Rootsi finantsinspektsioon, nimetades avalikuks tulnud rahapesu-kahtlusi „väga tõsisteks”. Läbi Eesti haru toimunud Danske Banki rahapesuafääri ligi 200 miljardi euroses mahus uuritakse kokku viies riigis. Swedbanki puhul räägitakse esialgu 5,8 miljardit dollarist, aga nii nagu Danske puhul, võib see summa uurimise käigus suureneda.

Swedbanki võimalik lahkumine mõjutab Balti riikide pangandust, kuna tegemist on Balti riikide suurima pangaga, millel on Baltimaades kokku 3,3 miljonit eraklienti ja ligi 300 000 äriklienti.

Rahapesu asja uuriv Bill Browder ütles, et kaalub Swedbanki vastu Rootsis kriminaalasja algatamist. Enne seda algatas Browder kriminaaluurimise Danske Banki tegevuse suhtes. Uurimisse on sekkunud USA ametivõimud.

Swedbanki suurim aktsionär on Rootsi tööpensioni- ja elukindlustusselts Alecta. Alecta on vastastikune kindlustusselts, mis tähendab, et kliendid on ühtlasi omanikud ja teenitud kasum läheb tagasi klientidele. Selts alustas tegevust 1917. aastal ja on 2,4 miljoni kliendiga Rootsi suurim. Alecta on ühtlasi Rootsi suurim börsi investor ja suurim kinnisvara omanik.

LÕUNAEESTLANE

Viimased uudised