Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Reformierakonna juhiks valitud Kaja Kallase loosung väärtustada ühtaegu patriotismi ja vabadust jätkab viimased 15 aastat Reformierakonna poliitikat iseloomustanud soovi olla igas pulmas peig ja igal matusel kadunuke. Minetanud oma kunagised liberaalsed ideaalid ja väärtused on asutud lihtsalt tuult nuusutama ja liikuma sinna, kus parasjagu tundub tulusam.

Praegu on selgelt kõige kiiremini arenev erakond EKRE, mille väärtused on kantud patriotismist. EKRE võrdleb end kunagise Eesti vabadussõjalaste liikumisega, mis saavutas suure poolehoiu enne teist ilmasõda. Praegu elab Eesti samuti sõja hirmus ja ootuses, mistõttu EKRE tõus on ootuspärane. Patriotismi meeleolud on praegu valdavad kõikjal Ida-Euroopas.

Küll aga mõjuvad nagu sadul sea seljas Reformierakonna püüdlused võtta üle EKRE loosungid. Juba loosung „Tugev Eesti” oli liikumine EKRE („Anname tuld!”) suunas. Nüüd siis patriotism, mis tähendab isikuvabaduste allutamist kollektiivsele ideaalile, üksikisiku huvide allutamist riigi huvidele. See on täielikus vastuolus Reformierakonna isikuvabaduste ideaaliga. Õpikunäide patriotismist on sündide suurendamine läbi abortide keelustamise. Sündide suurendamine on patriootlik tegu, kuna seeläbi suureneb laste, tulevaste riigi kaitsjate arv, aga sellega kaasneb naiste vabaduste oluline piiramine. See, et EKRE seisab abortide keelustamise eest on arusaadav, aga kui sellega hakkab tegelema Reformierakond eesotsas Kaja Kallasega, siis on seda raske mõista.

Reformierakonna puhul pole selline kannapööre ja senistele põhimõtetele vastupidiselt, hämmingut tekitav käitumine muidugi esmakordne. Juba 15 aastat tagasi varastas Reformierakond toonaselt Isamaalt rahvusluse ideaalid ja pronkssõduri mahavõtmine kinnistas lõplikult Reformierakonna kui Eesti kõige rahvuslikuma erakonna positsiooni. Kunagine Eesti kõige suurema toetajaskonnaga erakond Isamaa, hilisem IRL on jäänud lihtsalt ripatsiks, mida toetavad üksikud teadlikumad rahvuslased, kellele ei istu Reformierakonna värvi vahetanud kommunistid. Laiem avalikkus aga, sealhulgas need, kes valivad poes pesupulbrit reklaami järgi, teavad Reformierakonda kui kõige rahvuslikumat erakonda.

Ent see pole veel kõik. Kunagi liberaalse turumajanduse ideaale propageerinud ja sellega Eestile majandusliku edu kindlustanud Reformierakond asus ühel hetkel tegelema aktiivselt pensionäridega, lubades hiiglaslikke pensionitõuse, mis olid vastuolud igasuguste majanduspõhimõtetega. Seda tehti ainult selleks, et varastada valijad teiselt suurelt erakonnalt – Keskerakonnalt. Täna ootavad ja loodavad eakad pensionilisa just Reformierakonnalt. Huvitaval kombel seisab Reformierakond veel vastu tasuta bussisõidule, mis teenib eelkõige pensionäride huve.

Ent seegi pole veel kõik. Veel paar aastat tagasi seisid oravad ühtse müürina pagulaste sissetoomise ja homoabielude seadustamise eest. Loomulikult, selleks et saada omale sotside valijad. Pärast seda teatakse Reformierakonda kui pagulaste ja homode eest võitlejat. Ning veel, lapsetoetuste tõus ja emapalk, mis olid algselt sotside ideed, õnnestus Reformil samuti enda omaks möllida.

Mis sellest kõigest nüüd arvata? Kokkuvõtvalt muidugi seda, et see ongi poliitika, peenes keeles poliittehnoloogia, mis pole omane ainult Eestile, vaid tervele maailmale. Kui tahad olla edukas, pead lubama kõigile kõike. Ja vajadusel olema kõige vastu. Näiteks ei saa ameeriklased enam aru, mis vahe on demokraatidel ja vabariiklastel, mida kasutas osavalt oma kampaanias ära Donald Trump, kes oli ühtaegu nii kõige poolt kui kõige vastu. Kes ühtaegu jumaldas naisi ja pidas neid alaväärtuslikeks. Trump on olenevalt olukorrast nii NATO poolt kui selle vastu. Ta viib üheaegselt Süüriast väed välja ja suurendab väekontingenti Süürias. Ta arendab ühtaegu vabakaubandust ja kehtestab imporditolle. Ta on ühtaegu Putini suurim sõber ja vaenlane.

Täpselt samasugust poliitikat ajab Eestis Reformierakond, olles ühtaegu nii maksude tõusu poolt kui vastu, olles ühtaegu nii liberaal kui patrioot, olles ühtaegu nii rahvuslane kui immigratsiooni pooldaja. Nagu „intelligentne” pesupulber, mis peseb valgeks ja säravaks igasuguse pesu. Ja valija, kes valib erakonda nagu pesupulbrit, teeb kasti juures loomulikult õige valiku.

LÕUNAEESTLANE.

Viimased uudised