Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

On alanud veskikuu, sest sel aastal täitub  20. tegevusaasta Eesti veskipidajate ühingul MTÜ Eesti Veskivaramu.

Sel puhul avavad veskipidajad veskite uksed üle Eesti Unusta(ma)tute veskite nime all septembris erinevatel nädalavahetustel:

-2.-3. september Lääne-ja Ida-Virumaa
-9.-10. sepetember Tallinn ja Harjumaa, Rapla- ja  Läänemaa -23.-24.september Tartu-, Viljandi-, Jõgeva-, Valga- ja Võrumaa
30. sept – 1. okt Saaremaa ja Hiiumaa

MTÜ Eesti Veskivaramu on veskipidajad ja huvilisi koondav ühing, mille eesmärgiks on veskipärandi hoidmine, väärtustamine ja talletamine ning uuskasutusele kaasa aitamine.

Varasematel aastatel on ühing korraldanud Avatud Veskite päevi, kuid sel korral sündis hoopis väike sõnademäng, mis on oma olemuselt tabab paremini veskite praegust seisu.

Avatud veskid ei saa end võrrelda avatud taludega, vaid pigem unustatud mõisatega, kuid selle nüansiga, et veskid, veskipidamine kui elustiil ongi päriselt hääbunud, unustatud või unustamisel…

Eesti kultuuriloos oli neli peamist kohta, kus inimesed kohtusid – kõrtsis, koolis, kirikus ja veskis. Kui esimesed kolm on senini alles ja inimestele jätkuvalt olulised kohtumispaigad, siis veskid on lagunemas, ümber ehitatud, nende funktsioon ja olulisus kunagises igapäevaelus unustatud. Küll aga on nad unustamatud meie kõnepruugis, kus kasutusel endiselt väljendid: kaks kõva kivi hääd jahu ei jahvata; püksid sõeluvad püüli; terad eraldatakse sõkaldest; veski on koht, kus pöörlevad hammasrattad, mille vahele jäämist on võrreldud elu hammasrataste vahele jäämisega ja ka ütelus kohtuveskid jahvatavad aeglaselt, on kõnepruugis endiselt rohkelt kasutusel. Seetõttu sündis ka uus nimi veskite meelespidamiseks ja külastamiseks: Unusta(ma)tud veskid.

Veskivaramu julgustab kõike veskikoha omanikke ühinema Unusta(ma)tud veskite päevadega ja tutvustama oma veskit, kasvõi vaid lugusid, veskihuvilistele, et veskipärand säiliks unustamatuna meie kultuuriloos!

Lisaks korraldab ühing 22. septembril Hellenurme vesiveskis III VESKIKONVERENTSI, kuhu on oodatud kõik veskihuvilised- ja sõbrad ja kus saab kuulda põnevaid veskiteemalisi ettekandeid ning tutvuda Eesti ainsa vee jõul töötava püüli- ja jahuveskiga.

Veebikaart UNUSTA(ma)TUD VESKID: https://bit.ly/3qYyCco Registreerimine konverentsile:
https://docs.google.com/…/1FAIpQLScNhSO8bZ2rk0…/viewform
Lisainfo: www.veskivaramu.ee

VESKIKOAN KOTI OTSAN KUULEP KÕIKE!

Viimased uudised