Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Ajaloolane Jaak Valge kirjutab teravalt rahvuslusest ja sellest, kuidas umbes kolmandik eestimaalasi on olnud eestluse vastu.

Ajaloolane leiab, et osa inimesi on eestluse vastu paljuski teadmatusest. Ta põhjendab ka, miks on rahvuslus vajalik.

Siin on ajaloolase mõttearendus sotsiaalmeedias:

Kirjutasin teksti rahvuskonservatiivsest aatesuunast Eestis läbi aegade. Nii, nagu seda ajaloolasena näha oskasin.

Loomulikult võiks mõne mu kolleegi vaade anda teistsuguse tulemuse ning taolised suured skeemid ongi alati autori silmade järgi lõigatud. Nagu kõik üldistuspüüdega trenditõmbamised kasvõi mõistete muutumise ja sellest tuleneva ajas erineva kasutamise tõttu.

Aga selle teksti kirjutamise käigus mõtisklesin eestlaste eestlusevastase suunast ja leidsin, et ehkki selle ulatust minevikus korrektselt mõõta ei saa, võiks arvata, et seda on viimasel 150 aastal toetanud ühe kolmandiku ringis meie ühiskonnast. Läbivalt. Raske oleks väita, millal rohkem, millal vähem.

Vormid on vaheldunud. Enne iseseisvuse saavutamist olid eestluse vastasteks pajuvenelased ning kadakasakslased, esimese iseseisvuse ajal peamiselt kommunistide toetajad ja osa sotsialistide pooldajaid. Nõukogude ajal eestlastest kommunistid ja internatsionalistid – need, kes siiralt arvasid, et rahvuste aeg on läbi. Neid oli rohkem, kui me praegu ehk tunnistada tahaksime.

Praegu on globalistlikku/multikultuurset ideoloogiat pooldavate erakondade valijaid olnud küll palju rohkem kui kolmandik, ent osa neist pole lihtsalt veel teadvustanud, mis erakond missugust suunda esindab. Tõsi, eestlusevastasel suunal on tänapäeva Eestis palju toetajaid ka siinse välispäritolu rahvastiku suure osakaalu tõttu.

Igatahes peaks EKRE populaarsusel olema tugev kasvupotentsiaal, ning arvan, et eelkõige seniste Reformierakonna valijate arvel. Seejuures tuleb rahvusterviklusest lähtudes iseenesestmõistetavalt tunnistada, et ka rahvuslusevastastel on nii Eestis kui mujal vajalik ja tervistav poliitika tasakaalustamise ülesanne.

Ent eestluse äärmusluseks kuulutamine koos püüdega rahvuslus üldse üle parda visata, nagu Nõukogude ajal, ei ole tasakaalustav ega ka võimalik.

Kommentaarid

Viimased uudised